Najopasnije je kada alergija izazove gušenje

Koprivnjaču mogu da uzrokuju bezazlena stanja ali i ozbiljne bolesti. Nisu retki slučajevi da pacijentu mora hirurški da se otvori dušnik da bi se spasao život.

Zdravlje 28.07.2018 | 12:47
Najopasnije je kada alergija izazove gušenje
KOPRIVNjAČU mogu da izazovu bezazlena stanja poput ispijanja hladnog napitka, preznojavanja, sunčanja, pa čak i ako kaiš ili nakit suviše pritiskaju kožu. Jaku imunsku reakciju i osip po telu uz oticanje usana i kapaka mogu da uzrokuju i hrana i lekovi, ali i gastritis, kamen u žuči, kao i autoimune i maligne bolesti. Najopasnije je ako ovu vrstu alergije prati otok ždrela i napad gušenja, za šta je neophodna hitna medicinska pomoć. Nisu retki ni slučajevi da pacijentu mora hirurški da se otvari dušnik da bi se spasao život.

Profesor dr Sanvila Rašković, alergolog Kliničkog centra Srbije, kaže da se razlikuju akutne i hronične koprivnjače:

- Svaka koprivnjača koja traje duže od šest nedelja, ili se u okviru tog perioda ponavlja, hronična je. Akutne epizode dešavaju se uglavnom jednom u životu i obično su izazvane hranom, lekovima, ubodom insekta ili posle vakcinacije.

Osim brojnih spoljnih faktora, ovu alergiju uzrokuju i procesi koji se odvijaju unutar organizma.

- Kod čak kod 50 odsto hroničnih koprivnjača ne uspevamo da otkrijemo konkretan uzrok - kaže prof. Sanvila Rašković. - Naručito su kompleksne koprivnjače ili urtikarije izazvane unutrašnjim faktorima, koji kod jednog pacijenta mogu da budu i višestruke. Zato se u dijagnostici rukovodimo metodom isključivanja ozbiljnijih medicinskih stanja, najpre autoimunih bolesti i tumora, zatim i bolesti organa za varenje.

Kako objašnjava naša sagovornica, čest uzrok hroničnih koprivnjača može da bude prisustvo helikobakterije u želucu, zbog čega se hrana ne vari dobro, a organizam stvara imuni odgovor u vidu alergije.

- Kod nas su još česti crevni paraziti, pa su i oni neretko razlog upornih koprivnjača, do kojih može da dovede i upala pankreasa - kaže profesorka Rašković. - Manje poznati okidači za ovu vrstu alergije su i virusne infekcije poput mononukleoze i virusnog hepatitisa. Bez obzira na uzrok, klinička slika može da bude blaga, od jedne do dve promene na koži, ali i vrlo burna kada je celo telo prošarano kao geografska karta. Ipak, najopasniji su otoci ili angioedemi zbog mogućnosti gušenja.

Od koprivnjače češće pate žene nego muškarci, a smatra se da je razlog tome u ženskim polnim hormonima koji imaju značajan uticaj na imunitet. Koprivnjača se najpre leči lekovima iz grupe antihistaminika, a često se koriste i H2 blokatori, ketotifeni, inhibitori leukotrijenskih receptora i na kraju kortikosteroidi.

- Posle terapije lekovima kod nekih pacijenata koprivnjača nestane, a kod nekih se i dalje održava - kaže profesorka Rašković. - U tom slučaju od pomoći može da bude biološka terapija.

VRSTE

OSIM standardnih urtikarija izazvanih hranom, lekovima, autoimunim ili malignim bolestima izdvajaju se fizičke urtikarije izazvane hladnoćom, toplotom, sunčevim zracima ili pritiskom na kožu. Nešto su ređi urtikarija vaskulitis i hereditarni angioedemi.

Novosti
foto:internet
 
 

Komentari / 0

Ostavite komentar