Golčina Krosa za pobjedu Njemačke u nadoknadi!

Reprezentacija Nemačke pobedila je Švedsku sa 2:1 u drugom kolu Grupe F Svetskog prvenstva u Rusiji.  Kros spasao Nemačku u 90+5! Svetski prvak gubio je na poluvremenu, pa u nastavku izjednačio i uprkos isključenju Boatenga pobedio Švedsku.  Sme li neko fudbala protiv Nemaca? Toni Kros golom u petom minutu nadoknade doneo braniocu titule tri grandiozna boda protiv Šveđana - 2:1.

Fudbal 23.06.2018 | 22:10
Nemačka je pobedila zahvaljujući Marku Rojsu i Toniju Krosu, koji je dao neverovatan gol u 96. minutu meča. Prethodno je genijalan pogodak postigao i Ola Toivonen i tako je Švedska povela 1:0.

Ipak, jasno je bilo od starta da će Nemačka igrati bez mnogo rezerve. Napade je često vukao Kimih, Rojs je bio u ulozi momka koji bi da servira gol, a pogodak je iz kaznenog prostora napadao, formacijski jedini špic Nemaca Timo Verner.

U praksi - svi su napadali i ti napadi su u prvih desetak minuta nagoveštavali da je pitanje trenutka kada će Nemačka dati gol.

Već u drugom minutu opasna šansa pred golom Švedske i prve muke za Olsena. Verner je u kaznenom prostoru glavom spustio za Rojsa, a ovaj je šutirao i izblokiran je.

Šest minuta kasnije, Draksler je prošao po levoj strani i ubacio loptu koja je bila između centaršuta i udarca ka golu, ali je u svakom slučaju prošla blizu stative.

Samo minut kasnije Rojs ubacuje na peterac za Vernera, a Lindelef reaguje ispred njega i spasava gol.

Međutim, najopasniju priliku u prvih dvadesetak minuta je imala Švedska. Berg je posle greške Ridigera istrčao kontru i samo ga je Nojer delio od mreže. Iza leđa mu je bio Boateng koji je uspeo da ga sustigne, gurne dovoljno da pomalo neodlučni Berg šutira traljavo i da mu Nojer odbrani.

Nojer ništa nije mogao u 33. minutu kada je posle greške Nemaca na sredini terena, Berg je povukao loptu, prosledio Klasonu, a ovaj ubacio u kazneni prostor Toivonenu.

Toivonen izvrsno spušta loptu grudima i podiže je stopalom u lob koji ni dvostruko viši Nojer ne bi mogao da skine rukavicom i Švedska je povela 1:0.

Valja napomenuti da su Nemci u tim trenucima imali posed lopte od skoro 80 odsto. Osim toga, samo u prvih desetak minuta su Nemci razmenili više od 100 dodavanja, a Šveđani tek desetak.

Gindoan je u 38. minutu opasno šutirao, Olsen je odbranio, a do kraja prvog dela je Švedska mogla do 2:0.

Berg je dobio idealnu loptu posle orekida, pucao je sa desetak metara glavom, a Nojer je krajnim naporom istrgao tu loptu iz ćoška svog gola i potvrdio klasu uprkos povredi koja ga je dugo mučila.

To je bio znak za buđenje tima Joakima Leva i u drugom poluvremenu je samo Nemačka igrala fudbal. Ušao je Mario Gomes umesto Julijana Drakslera, a Lev je sve karte bacio na napad.

Idealan scenario za njegovu ekipu desio se u 48. minutu kada je Marko Rojs bio na pravom mestu. Izvukao se Verner na bok, poslao loptu po zemlji za Gomesa, ovaj je pao, ali je sve to Rojs ispratio i smestio loptu u mrežu za 1:1.

Već minut kasnije Kros je umalo pogodio mrežu kada se njegov udarac od švedskog igrača odbio u korner. Šezdeset prvi minut, Rojs sam ispred gola, lopta Kimiha idealna, a Marko pokušava petom i ne uspeva.

Nizali su šanse Nemci sve do 82. minuta kada je zbog starta na Bergu Boateng dobio drugi žuti karton i bio isključen.

Tada je Švedska pripretila, Grankvist je glavom umalo dao gol, ali je Nojer još jednom reagovao vrhunski u 84. minutu.

Slično je uradio i Olsen u 88. posle udarca Krosa glavom, ali nije mogao da odbrani u šestom minutu nadoknade istom igraču.

Rojs je namestio loptu pored kaznenog prostora, samo je pipnuo dovoljno da se Kros zaleti i pošalje hirurški preciznu loptu u malu mrežu Olsenovog gola za veliko slavlje i pobedu Nemačke.

Oni sada imaju tri boda, koliko i Šveđani, a jedino se izdvajaju Meksikanci sa šest.

Majstorija Tonija Krosa u poslednjim sekundama utakmice donela je reprezentaciji Nemačke pobedu nad Švedskom, koja ih je sa ruba eliminacije dovela pred vrata osmine finala - 2:1 (0:1) na Olimpijskom stadionu u Sočiju!

Šveđani su poveli u 32. minutu preko Ole Toivonena, nakon greške koju je napravio upravo Kros, izjednačio je Marko Rojs u 48, a sjajni "vezista" Real Madrida postavio je konačan rezultat u petom minutu nadoknade vremena.

Timo Verner izborio je slobodan udarac sa leve strane, gotovo na ivici šesnaesterca, a Kros perfektno izvedenim udarcem pogodio suprotni gornji ugao.

Nemcima se tako isplatila ofanziva tokom čitave utakmice, a naročito u finišu, nakon što je u 82. minutu Džerom Boateng dobio drugi žuti karton. Pokazali su prvaci sveta "od čega su napravljeni", jer su brojčano jačeg protivnika sabili u njegov kazneni prostor, a Joakimu Levu na kraju se isplatika "kocka", pošto je umesto levog beka Hektora ubacio ofanzivnog Julijana Branta.

Brant je u 92. minutu uzdrmao stativu, topovskim šutom sa 17 metara i tada se činilo da je Nemcima sreća definitivno okrenula leđa. Bila je to jedna od desetak odličnih šansi koje nisu iskoristili, međutim, njihov prepoznatljivi mentalitet i neosporni kvalitet - koga poslednjih meseci uglavnom nisu pokazivali - došli su do izražaja kada je bilo najpotrebnije.

Selektor "pancera" obavio je četiri promene u odnosu na prvo kolo - dve u odbrani (oporavljeni Hektor umesto Platenharta, Ridiger umesto povređenog Humelsa), jednu na sredini terena (Rudi umesto Kedire) i jednu u ofanzivnoj liniji, gde je Rojsu dao prednost u odnosu na Ozila.

Rudi je zbog mogućeg preloma nosa morao napolje posle samo pola sata, samo što je ušao Gundogan primljen je gol iz kontre, a Lev je ključnu izmenu napravio u poluvremenu, kada je umesto Drakslera uveo jedinog pravog "sidraša" u aktuelnoj ekipi, iskusnog Marija Gomeza.

On je učestvovao u akciji kod izjednačujućeg gola, svojim prisustvom u kaznenom prostoru je konstantno pravio problem, a da je bio malo srećniji i spretniji, on bi bio taj koji je preokrenuo na 2:1, i to mnogo pre samog finiša.

Kao u crtanom filmu u kome Pera Kojot gubi tle pod nogama i sa litice gleda ka dnu kanjona, tako su Nemci kolačili oči i umesto Zlatnog globusa vidlei propast! A onda im se sa nadmorske visine na kojoj se muti razum ukazao - Toni Kros. Proradio je šampionski nerv veziste Real Madrida i u kombinaciji sa nadaleko čuvenom germanskom upornošću doneo Pancer diviziji tri boda koja imaju dejstvo antibiotika. Sa njima je sve lakše, pošto na koncu drugog kola Grupe F zvanični šampion sveta i dalje ima realne šanse da se uzanom stazom ugura u osminu finala i oživi san o odbrani titule iz Brazila.

Kros je u poslednjem minutu nadoknade minijaturom na smirenu loptu Marka Rojsa ispalio bombu u dalji ugao golmana Robina Olsona, presudio Švedskoj (2:1) i napumpao samopouzdanje pred odlučujući susret sa Južnom Korejom 27. juna. Ako i tu pobede sigurno su u nokaut fazi iz koje umalo još večeras nisu ispali.

Tim Joahima Leva je igrao isto, od prvog do poslednjeg minuta. Napred. Sa visoko postavljenim štoperima, sa Kimihom i Hehtorom (zamenio Platenharda) skoro kao krilima, sa ogromnim posedom lopte, ali bez izrazitog golgetera. Sve su dobri Nemci radili do 20-ak metara od gola Švedske i tu bi se javljao problem identičan onom kao u sudaru sa Meksikom. Oličen u jednostavnom pitanju: kome dati loptu? Timo Verner nije taj. Još sto godina da igra fudbal, jednostavno, nije klasičan špic, zbog čega su se Miler, Draksler i Rojs osetili izgubljenim, pošto nisu znali kome da odigraju. Uporno guranje lopte na stranu nije davalo odgovarajući rezultat, a stvari su postale još gore posle pola sata kad je Ola Toivionen majstorski lobovao Manuela Nojera i nagovestio da je moguća senzacija.

Napadač Tuluza je iskoristio kontraudar - jedan od nekoliko kojim je tim Janea Andersona ugrožavao - i tek drugim udarcem na Mundijalu postigao gol o kome će se pričati. Primera radi, prošle sezone je u Francuskoj ispalio 19 udaraca ka protivničkim golmanima na 23 susreta i nikog nije savladao. A jeste takvu veličinu kakva je Manuel Nojer. Ruku na srce, baš njemu bi koliko večeras Nemačka morala spomenik da podigne, jer je spasao još dve vrhunske šanse u kojima se našao Markus Berg, u drugom poluvremenu je - teško je to rečima opisati - sprečio rezervnog špica Džona Guidetija da prekine neizvesnost pri rezultatu 1:1...

Šveđanima svaka čast, zbog načina na koji su se branili, ali i zbog odluke selektora Andersona da uprkos tome počne meč sa dva centarfora (Toivionen i Berg), njih je dubinskim loptama hranio Emil Forsberg i svaki prelazak na polovinu rivala značio je potencijalnu opasnost.

No, Nemci su to.

Imali su Nojera, ali imali su i - Marija Gomeza. Ulaskom vremešnog centarfora Lev je dobio suštinu, pošele su da se nižu prilike, već u prvom kontaktu sa loptom špic Štutgarta je asistirao Marku Rojsu za premijerni gol Nemaca na Mundijalu. I to u idealno vreme. Minut 48.

I onda kreće igra živaca: jedan za drugim napadom, malo raznovrsni, mali šablonski, ali svaki smislen. Nema se šta Nemačkoj prigovoriti na stilu igre. Jedino taj nedostatak napadač u punoj snazi ostaje kao bolno mesto. Možda zato što je u godinama Gomez nije pred kraj iskorisito zicer (prečka), krilni napadač Julijan Brant je uzdrmao stativu i pošto su u međuvremenu ostali sa igračem manje (zbog drugog žutog kartona isključen Džerom Boateng) činilo se da im spasa nema. A onda, ravno 18 sekundi pre kraja, jedan od golova Mundijala.

Da se pamti. I da se pošalje poruka svetu: sme li neko fudbala protiv Nemačke?

NEMAČKA - ŠVEDSKA 2:1 (0:1)