LE: Zvezdin proljećni sjaj, 25 godina kasnije!

Proleće na Marakani: CSKA, 100. 000 dlanova – Boaći ili Pešić? Crvena zvezda od 18 časova nastavlja svoju evropsku avanturu – na krcatu Marakanu stiže moskovski CSKA.  Već su uradili mnogo, a mogu li Vladan Milojević i njegovi fudbaleri još?

Fudbal 13.02.2018 | 13:00
LE: Zvezdin proljećni sjaj, 25 godina kasnije!
Prvi meč šesnaestine finala Lige Evrope nastavak je povratka nekadašnjeg prvaka Evrope i sveta na veliku scenu, pošto će duel sa 'Armejcima' biti prvi za crveno-bele posle 25 godina u okviru nokaut faze nekog kontinetalnog takmičenja.

Poslednji put, Zvezda je bila učesnik 'evropskog proleća' 15. aprila 1992. godine, kada je poražena od Anderlehta u Briselu u pokušaju da odrani titulu osvojenu godinu dana ranije u Bariju. 

Sada, izabranici Vladana Milojevića iza sebe imaju izvanrednu polusezonu – imaju devet bodova više do drugoplaisranog Partizana pred nastavak Superlige, posle deset godina zaigrali su u grupnoj fazi nekog evro takmičenja, a da spektakl bude potpun pobrinula se i pravna komisija kluba oborivši suspenziju tribina Evropske fudbalske unije (UEFA). 

"Dočekali smo proleće i utakmicu sa CSKA. Ovo je mnogo veliki događaj za nas. Huk sa tribina neka negativno utiče na protivnika, a na nas treba da se prenese pozitivna energija sa tribina", rekao je Milojević. 

Očekuje se da će tribine našeg najeveće stadiona biti ispunjene do poslednjeg mesta, s obzirom da je ostalo svega 5.000 karata, dok je glavno pitanje koje muči sve zvezdaše – da li će Ričmond Boaći biti spreman za sudar sa Moskovljanima? 

Ganjanin se povredio u samom finišu priprema u Turskoj, ali je uz pomoć specijalnih tretmana došao u mogućnost da normalno trenira, odnosno da bude spreman za meč sezone, ali, isto tako, postoji mogućnost i da se Aleksandar Pešić od prvog minuta nađe na terenu, a da Boaći krene s klupe.

"Nemamo problem, svi su zdravi. Raduje me što je Boaći trenirao i videćemo koliko je spreman za utakmicu. Ostali su orni i spremni. Što se CSKA tiče, to je ekipa koja dolazi iz Lige šampiona. Jaka ruska ekipa, izuzetno iskusna pre svega. Imali su malo problema u prvom delu sezone zbog nedostatka napadača, ali su dobili na kvalitetu dolaskom Ahmeda Muse".

S druge strane, trener gostiju Viktor Gončarenko kaže da se Zvezda veoma dobro brani, ume da napada, kao i da su njegovi igrači spremni uprkos činjenici da,, kao i crveno-beli uostalom, nisu u takmičarskom ritmu.

"Zvezda zna kako da napada i veoma se dobro brani. Moraćemo da pritisnemo protivnikove slabe strane i onemogućimo da koristi svoje prednosti. Dobro smo se spremili za utakmicu, iako bi možda bilo drugačije da smo u takmičarskom ritmu. Dobro smo trenirali i mislim da neće biti problema".

CSKA će u Beogradu biti oslabljen neigranjem Alekseja Berezuckog i Georgija Sjenikova, a Gončarenko je naveo da misli da će oni biti spreman za revanš.

Ukoliko pristup bude bio isti kao protiv Arsenala, BATE Borisova i Kelna navijači Crvene zvezde nemaju razloga za zebnju, a uz malo sreće ni osmina finala nije daleko.

Utakmica počinje u 18.00, snežnih padavina više ne bi trebalo da bude, a iz kluba su apelovali da navijači ranije dođu na stadion jer će se kapije zatvoriti pola sata pre početka utakmice.

Florijana, Irtiš, Sparta, Krasnodar, BATE, Keln i Arsenal su prošlost. Sadašnjost je CSKA, a budućnost?

Fudbaleri Crvene zvezde od 18 časova igraju na svom stadionu protiv Moskovljana prvu utakmicu šesnaestine finala Lige Evrope, dok je revanš 21. februara u Rusiji.

Biće to prve utakmice crveno-belih na međunarodnoj sceni još od 1992. godine.

Tada su, kao aktuelni evropski prvaci, u grupi Kupa šampiona bili iza Sampdorije, a ispred Anderlehta i Panatinaikosa, ali je dalje - u finale - išao samo prvoplasirani.

Zbog ratnog stanja u državi, Zvezda je kao domaćin igrala u Budimpešti i Sofiji, ali je i pored toga uspela da upiše tri pobede (uz tri poraza). Savladani su Anderleht (3:2) i Panatinaikos (2:0 i 1:0), dok je Sampdorija oba puta bila bolja (2:0 i 3:1), a Anderleht jednom (3:2).

Taj poraz u Briselu, 15. aprila 1992, bio je poslednja utakmica Crvene zvezde tokom takozvanog "evropskog proleća".

Zanimljivo, i više nego duplo ranije crveno-beli su igrali svoju poslednju internacionalnu utakmicu u februaru. Pre 56 godina, 14. februara 1962, u četvrtfinalu Kupa sajamskih gradova, "razbijen" je Espanjol 5:0. Potom je u aprilu Barselona bila uspešnija od srpskog predstavnika.

Iako je to malo ko mogao da očekuje u junu, pa i julu i avgustu, Crvena zvezda je ove sezone uspela da se vrati na veliku scenu i posle 10 godina zaigra u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja, a posle 25 i da prezimi.

"Sve je to samo put povratka Crvene zvezde tamo gde joj je mesto", često ističe Vladan Milojević, aludirajući na Ligu šampiona u kojoj najtrofejniji srpski klub nije igrao od pomenute 1992. godine.

Do uvođenja sankcija Ujedinjenih nacija našoj državi, Crvena zvezda je za 22 godine 11 puta dočekala proleće u Evropi, a vezala je 24 sezone u nekom od evro-kupova.

Nadaju se svi u klubu da je ova sezona prekretnica i povratak na stare staze...

Ekipa je pokazala da može mnogo toga, da se ne obazire na predviđanja, već igra srcem. Zato, ako protiv CSKA bude bio isti pristup, slobodno možemo da postavimo pitanje - ko je sledeći?

Ako, ipak, crveno-beli budu eliminisani, svakako zaslužuju jedno veliko "bravo" za ono što su prikazali do sada. A, počelo je još u junu, prvim kolom i duelima sa malteškom Florijanom.

Liga Evrope – šesnaestina finala:

18.00 Crvena zvezda – CSKA Moskva

Stadion: 'Rajko Mitić'

Potencijalni sastav:

Crvena zvezda (4-3-2-1): Borjan – Stojković, Savić, Le Talek, Rodić – Jovičić, Donald, Krstičić – Ben, Radonjić – Pešić

Izvor: B92/mondo.rs

Komentari / 0

Ostavite komentar