EP: Plivači iz BiH daleko od 1/2-finala

Bjelajac daleko od polufinala! Devetnaestogodišnji banjalučki plivač trku na 200 metara slobodnim stilom otplivao za 1:50. 81, što nije bilo dovoljno za plasman u polufinale Evropskog prvenstva.

Ostali sportovi 14.12.2017 | 12:00
Nikola Bjelajac nije uspio da se plasira u polufinale Evropskog prvenstva u malim bazenima, koje se održava u Kopenhagenu.

Devetnaestogodišnji banjalučki plivač, član PK "Olympa", trku na 200 metara slobodnim stilom otplivao je za 1:50.81, što je 49 stotinki lošije od vremena kojim se kvalifikovao na EP (1:50.32).

Od 60 učesnika na 200m slobodno, Bjelajac je zauzeo skromno 52. mjesto, sa zaostatkom od 8.92 sekundi od najbolje plasiranog Danasa Rapsisa iz Litvanije (1:41.89).

Mladi Banjalučanin u petak će plivati na 50m slobodno, a dan kasnije duplo dužu dionicu. U ovim disciplinama očekuju se daleko bolji rezultati od Bjelajca.

Mostarka Amina Kajtaz 50m delfin takođe je bila daleko od polufinala, s obzirom da je trku na 50m delfin završila u vremenu 27.14, čime je zauzela 34. poziciju. Njen zaostatak u odnosu na prvoplasiranu u kvalifikacijama Ranomi Kromoviđojo iz Holandije bio je 1.83 sekunde.

Lamija Medošević iz Sarajeva u prvom današnjem nastupu plivala je 56.47 sekundi, što je bilo dovoljno tek za 42. mjesto od 54 takmičarke. Prva je bila Šarlot Bone iz Francuske, s vremenom 52.19, pa je zaostatak Sarajke iznosio 4.28 sekundi.

Nešto kasnije, u vremenu 1:04.44 završila je trku na 100m mješovito, čime je zauzela pretposljednje mjesto.

Podsjetimo, Evropsko prvenstvo u Danskoj održava se od 13. do 17. decembra, a bh. delegaciju čine još Nejla Karić i Emina Pašukan.

Izvor: mondo.ba