Zajednički jezik - marginalna stvar

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izjavila je da je Deklaracija o zajedničkom jeziku "marginalna stvar o kojoj uopšte ne treba raspravljati".

Region 30.03.2017 | 20:45
Zajednički jezik - marginalna stvar
Hina prenosi da je ona, kada su joj novinari tražili komentar u vezi s Deklaracijom o zajedničkom jeziku, rekla da danas u Hrvatskoj ima toliko problema i da "visi više od 40.000 radnih mesta direktno i više od 100.000 ljudi koji su povezani sa krizom koju 'Agrokor' proživljava i u tom smislu im zavisi egzistencija".

"Ja mislim da je ta jedna deklaracija sasvim marginalna stvar o kojoj uopšte ne treba raspravljati, jer taj nekakav zajednički jezik bio je politički projekt koji je umro zajedno s bivšom Jugoslavijom i ona se više nikada neće ponoviti", rekla je Grabar Kitarovićeva.

U Sarajevu je nešto ranije i zvanično predstavljena Deklaracija o zajedničkom jeziku koju je 30 stručnjaka iz različitih oblasti sastavilo tokom jednogodišnje konferencije "Jezici i nacionalizmi", održane u Beogradu, Splitu, Podgorici i Sarajevu.

Vladimir Arsenijević iz Udruženja "Krokodil" je, predstavljajući Deklaraciju, izjavio da pažnja koju je izazvala govori zapravo o njenoj bitnosti.

"Želeli smo da pokušamo da rekonstruišemo neprirodno stanje koje živimo u regionu već nekoliko decenija", rekao je Arsenijević, koji je potpisnik Deklaracije.

Hrvatska književnica Ivana Bodrožić, koja je takođe potpisnica Deklaracija, rekla je da je ona pogrešno interpretirana u medijima i dodala da iz onih koji su je potpisali ne stoji nijedna institucija, stranka ili bilo kakva finansijska podrška.

"Našli smo se oko ove Deklaracije i udružili zbog naših uverenja. U Hrvatskoj je smatraju napadom na Deklaraciju o hrvatskom jeziku iz 1967. godine, iako se i ta dekalaracija bori za jedan jezik koji je glavni, a koji možemo zvati kako želimo", rekla je Bodrožićeva.

Inače, Deklaraciju o zajedničkom jeziku do sada je potpisalo više od dve stotine lingvista, književnika, naučnika, aktivista i drugih kredibilnih ličnosti iz javnog i kulturnog života Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.

Među njima su: Rade Šerbedžija, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Boris Dežulović, Nenad Veličković, Marko Tomaš, Rajko Grlić, Borka Pavićević, Filip David, Teofil Pančić, Jasmila Žbanić, Viktor Ivančić, Dragan Markovina, Boris Buden, Biljana Srbljanović, Ranko Bugarski, Snježana Kordić i Balša Brković.

Izvor: Agencije

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Hm

30.03.2017 19:06

Sta su ocekivali od jedne Hrvatske? Sasvim ok.

ODGOVORITE
Name

Zna Se

30.03.2017 19:09

Na prostoru bivse Jugoslavije se govorilo, a i dan danas se govori,Srpsko-Hrvatski,Slovenacki i Makedonski jezik, a ovo danas sto imamo je ,,Top lista nadrealista,,.

ODGOVORITE
Name

Re

30.03.2017 20:30

Pre bih rekao:"Maratonci trče poslednji krug".

Name

Don

30.03.2017 21:19

Ne bi bilo loše da se malo obrazuješ i da pročitaš koju riječ o Bečkom književnom dogovoru iz 1850. godine. Stvarno ne bih želio da umreš glup.

Name

Pero P.

31.03.2017 04:07

Isto ti dođe kad umreš da li si pametan ili glup. Isto je bolje više znati.

ODGOVORITE
Name

Trebava

31.03.2017 04:50

Svaka čast ovim umnim ljudima!

ODGOVORITE
Name

Vida Vlatković

01.04.2017 09:25

svi znamo da je jedan jezik, dozvolili smo da nas i preko jezika zavađaju i prave majmune of nas.

ODGOVORITE