Hrvatska može biti razorna za Balkan"

Politički analitičar i direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić ističe da sama činjenica da su u vrijeme Samita premijera zapadnog Balkana u Sarajevu zvaničnici Hrvatke prisustvovali paralelnom skupu u Neumu i pričali o svojoj paralelnoj nacionalnoj agendi, može da bude slučajnost, ali upozorava da je njen efekat razoran po ideju balkan-šestorke.

Srbija 21.03.2017 | 23:01
Hrvatska može biti razorna za Balkan"
"Jer ako će Hrvatska posebno izdvajati njen etnicitet i sa njim raditi svoje posebne igre, onda ona nije na pravcu EU. Želim da vjerujem da je to, ipak, bila slučajnost, ali upozoravam da može biti veliki problem, ističe Janjić u razgovoru za Vijesti.ba. 

Komentarišući Samit premijera zapadnog Balkana u Sarajevu, Janjić kaže da ovo vrijeme nije dobro u smislu idealnih okolnosti.

"Nikad nema dobrog vremena, jer kakvo god vrijeme da je izabrano, ono je pravo, jer nešto treba raditi. Očigledno je da pojedinačne države, pogotovo one koje su bile u sastavju bivše Jugoslavije, teško mogu da izađu iz problema u kojima su se našli raspadom Jugoslavije vođeni istom ideologijom koja je i danas vladajuća. Ako se i danas vodite etnonacionalizmom, ako treba da gradite malu nacionalnu državu na teritoriji bivše veće države, imate problem koji će trajati 40 do 50 godina", rekao je Janjić.

On kaže da se istorija je pokazala da ako ste nešto razgrađivali ratovima pet godina, a politikom prethodnih pet godina, trebaće vam četiri puta više vremena.

"Iluzije da se države mogu pojedinačno oporaviti treba ostaviti po strani. Ako države jedna na drugu ne vrše pozitivne uticaje, vrše negativne, a to vidimo kod svake izborne kampanje. Kad treba da se ostane na vlasti, hvataju se neraščišćeni. Postoji i druga stvar, odnosno okvir zbog kojeg ja mislim da je Samit bio dobar i da je cijela ideja dobra. Naime, kod nas postoji specifična kriza, a to je period pisanja novih istorija, novih identiteta", kaže Janjić.

Dodaje da u "vremenu problema sa kojima se svijet suočava, mi smo duplo ranjivi: posljedicama rata, razaranja, ljudskim žrtvama i nejasnim odgovorom na pitanje ko smo mi, svi koji smo tu".

"Nama apsolutno odgovara jedan širi okvir, kao što je to okvir zapadnog Balkana, jer time možemo ili svoje probleme prebaciti na durge ili pronaći neke nivoe saradnje, poput onih u infrastrukturi, normalizaciji života, zapošljavanju ljudi, povezivanju tržišta. Čak i korištenje naših zastarjelih tehnologija, jer između sebe možemo prodavati više robe, koju drugima ne možemo prodati. U tom kontekstu, smatram da je Samit u Sarajevu jako važan. Sama činjenica da su se sastali premijeri država regije bolja je nego da su se sastali predsjednici, koji nemaju izvršnu vlast", rekao je Janjić.

Međutim, kaže,  postoje i loši elementi, zapravo naše navike da uradimo nešto preko noći, a to nešto traži dug rad.

"Od nekoliko premijera, između ostalih, i Aleksandra Vučića čuli smo izjave kako se sastaju, a ništa konkretno nisu uradili. Pa, uradili su time što se sastaju! Osim toga, ne može neko tek tako dati novac. Recimo, očekujemo novac iz berlinskog procesa. Ovaj sastanak premijera bio je korak dalje, bliže novcu, bliže izgradnji auto-puteva, a dalje od početka", rekao je Janjić.

Po njemu, postoji još jedna stvar koja me brine i misli da je to bazični problem, a što bi EU trebalo da zna iz svoje istorije.

"Naime, putevi, povezivanje i trgovina dobra su stvar, ali saradnja nastaje na ključnim resursima od kojih se živi, a to je energetika. Prosto sam zapanjen činjenicom da su regionalni premijeri prihvatili u neku ruku ponizan odnos prema Energy Community i da se ne bore za ono što je Njemačka već ranije podržala - zapadnobalkansku mrežu proizvodnje i prenosa električne energije. Time bi premijeri došli u poziciju da ne čekaju novac, već da kontrolišu svoje resurse, te da iz svojih sredstava mogu finansirati dio projekata i da se onda oni postave kao ravnopravni. To je ono što meni smeta", kazao je Janjić.

(BN)

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Koja je razlika

21.03.2017 23:03

Janjic kaze: "Jer ako će Hrvatska posebno izdvajati njen etnicitet i sa njim raditi svoje posebne igre, onda ona nije na pravcu EU. " Pa zar vec godinama mu u RS nemamo te neke 'specijalne odnise' sa Srbijom a koji prosticu iz Dejtona uopste se ne obaziruci na to sta misli ili kaze komsiluk. Zasto Hrvati nebi mogloi imasti te iste 'specijalne odnose' sa hrvatskom komponentom u Federaciji a Turci sa bisnjackom komponentom?

ODGOVORITE
Name

Harry Callahan

22.03.2017 00:41

Sta ja kao Bosnjak imam matere ti Sa Turskom?

Name

re

22.03.2017 05:21

Pa zato sto svi vide ,,onog drugog,, a sebe ne vide...

Name

Re

22.03.2017 06:29

Tako je to kad se samo kritikuju drugi a sebe se ne vidi

Name

Pero

22.03.2017 04:58

Ti si izmislio toplu vodu nisam znao

ODGOVORITE
Name

preventiva

22.03.2017 05:33

Nas su tako razorili da nas nece vise niko skupiti, a kao posljedica toga bice siromastvo jos dugo, dugo..

ODGOVORITE
Name

AVE BELI

22.03.2017 08:08

Hajmo realno ljudi,bosanskih brzih rijeka malo je u svijetu.To je BOGATSTVO koje naši "sposobni političari" rasprodaju nekim svjetskim mešetarima.Koja logika je prepuštati naše blago tamo nekim kinezima i italijanima?Mi nesposobni da izgradimo hidrocentralu???Pa Tito ih je gradio samo sa lopatama .

ODGOVORITE