Bura nakon košarkaškog finala: Da li su američki sportisti testirani na doping?!

Po okončanju Olimpijskih igara i turnira u košarci, u čijem je finalu reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država savladala nacionalnu selekciju Srbije sa 96:66, bio je ne mali broj komentara koji su ponavljali "lako je Amerima da pobeđuju, kada njihove igrače ne testiraju na doping!". Na tu temu zatražili smo odgovore od nadležnih međunarodnih institucija.

Košarka 24.08.2016 | 23:15
Bura nakon košarkaškog finala: Da li su američki sportisti testirani na doping?!
Najpre smo kontaktirali sedište FIBA, kako bismo od organizacije koja na svetskom nivou brine o razvoju košarke čuli - koliko ima istine u takvim glasinama, koje su se u našoj javnosti poodavno pojavile tokom jednog TV prenosa, iz usta jednog od komentatora.

Takva opaska dodatno je "podgrejana" 2014., kada su Amerikanci svoju samovolju pokazali na Mundobasketu u Španiji. Uoči finala sa Srbijom (pobedili su na kraju sa 129:92) nisu održali konferenciju za štampu na koju su obavezni pravilima FIBA, što je samo povećalo opšte uverenje "da oni radi šta hoće, jer im se može", pa "mora biti da je tačno ono i o dopingu".

A ispostavilo se da ta tvrdnja, da "Amerikanci ne podležu doping pravilima", te da se "oni ne testiraju na velikim takmičenjima, jer američka košarkaška federacija garantuje za njih", nema apsolutno nikakvu vezu sa istinom.

"Članovi svih timova koji su učestvovali na Svetskom prvenstvu u košarci 2014. testirani su i pre takmičenja i tokom takmičenja u Španiji. Tako se radi i sada", potvrdio je za Blicsport Sajmon Vilkinson, koordinator za komunikacije svetske kuće košarke.

On je istakao i da su, pored obaveznih pregleda pod nadzorom FIBA, Amerikanci na sopstvenu inicijativu izvršili i dodatna testiranja svojih košarkaša.

"Pored obaveznih testova koji su predviđeni (saradnjom FIBA i Svetske anti-doping agencije, a koji su sprovođeni i pre i tokom ovot turnira), Košarkaška asocijacija SAD je svoje reprezentativce podvrgla dodatnim testiranjima pred to takmičenje, a ta testiranja obavila je Anti-doping agencija Sjedinjenih Američkih Država", istakao je Vilkinson.

Dobro, neko bi sada mogao da kaže "Amerikanci 'kontrolišu' Amerikance? Pa, tako su i ruske atletičare kontrolisali u laboratoriji za koju su sada tvrdi da im je 'gledala kroz prste', a onda im je i usledila zabrana nastupa u Riju". Šta o svemu ovoome kažu neki nezavisni stručnjaci, koji ne rade "u interesu velikih sila", već zato što im je posao da rade kako treba?

Evo stava Antidoping agencije Republike Srbije (ADAS):

"Pošto smo dobili veliki broj pitanja vezanih za doping kontrolu američkih sportista, nakon finalne utakmice između SAD i Srbije, želimo da potvrdimo da su američki košarkaši testirani isto toliko koliko i naši, da su testirani pred takmičenje i da su testirani unutar NBA lige. Od osnivanja Svetske antidoping agencije 1999. godine, tačnije od Olimpijskih igara u Sidneju, svi američki sportisti se testiraju isto kao i svi ostali sportisti. Danas postoji Svetski antidoping kodeks prihvaćen i ratifikovan od strane svih država sveta i samim tim su pravila ista za sve".

Mnogima je teško da poveruju da neko posle dvonedeljnog takmičenja dođe i ubacuje kao od šale trojke sa skoro osam metara, ali - Kevin Durant, koji je upravo to radio našim "orlovima" u finalu, redovno je testiran na nedozvoljene supstance. I, nikada u njemu nije pronađen trag neke od njih.

Štaviše...

"Doping kontrolori Antidoping agencije Republike Srbije su testirali najbolje američke košarkaše više puta", poručuju nam iz ADAS-a i potvrđuju da su to "radili na Olimpijskim igrama u Londonu, kada je među ostalima testiran i - Kevin Durant".

U saradnji sa brojnim nacionalnim anti-doping institucijama, FIBA je formirala "Sportske biološke pasoše", uzimajući uzorke krvi i urina košarkaša iz svih reprezentacija koje se nadmeću na velikim takmičenjima. Tako se to radilo i pred Mundobasket 2014, pa upoređivalo sa uzorcima uzetim tokom takmičenja u Španiji pre dva leta. Tako se radi i ove godine, kada su u pitanju Olimpijske igre u Rio de Žaneiru.

"Inače, USADA (Antidoping agencija SAD) ima jedan od najrespektabilnijih programa doping kontrole na svetu. Poznati su po procesima vođenim protiv Merion Džons i Lensa Amstronga, verovatno najvećih sportista koje su ikad imali", poručuju iz Antidoping agencije Republike Srbije.

Košarkaše su, pred i tokom nastupa u Riju, testirali Svetska kuća košarke i, odvojeno, Svetska antidoping agencija.

Amerikanci nisu nijednom bili izuzeti iz ovih testiranja, čak su obavili i dodatna, "o svom trošku". Ma koliko bilo naših ljudi koji su u prethodna dva dana, posle finala, ponavljali "lako je njima da onako pogađaju kad su dopingovani", to niti ima veze sa istinom u ovom slučaju, niti objašnjava njihovu surovu preciznost.

Što bi jedan proslavljeni srpski košarkaš rekao u neformalnom razgovoru sa nama "Kada neko šutira trojke 6-od-6, to nema veze sa dopingom - ima veze sa satima i satima vežbanja, ima veze sa takvim treninzima od kojih bismo svi mogli da naučimo nešto. Važno je posvetiti se baš takvim trenizima i individualno, pre ili posle ekipnog rada u klubovima". Sreća naša, pa u novoj generaciji srpske košarke imamo - baš takve, potpuno posvećene sportu koji vole. Snaga te ljubavi i jeste razlog za sve naše košarkaške radosti. A američki košarkaški "vanzemaljci"?

Pa, ćeraćemo se mi još.

Izvor: blic.rs

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Vuk

24.08.2016 21:45

Oni su uvijek 2 koraka ispred doping kontrole. Vec sad imaju spremne doping supstace za narednih 5-6 godina okje nisu na listi. Dakle sve je jasno i to je stara prica....

ODGOVORITE
Name

predselekcija

25.08.2016 05:34

Oni žive u ozbiljnoj državi, gdje se podrazumijeva da se vrhunskim sportom bave oni sa vrhunskim predispozicijijama. Kod nas to često nije tako, imali smo velike zvijezde koji su to bili samo kod nas. Nakon osvojenog drugog mjesta na svjetskom prvenstvu, trener Đorđević je rekao da če u narednom periodu upravo radi konkurisanja amerikancima posebnu pažnju posvetiti fizički superiornijim košarkašima. Ovo finale je korak nazad. Dok se kod nas navija "Hajmo , hajde , svi u napad", u Americi se navija : "Odbrana, odbrana, odbrana ...". Teodosić i Štimac ne mogu igrati odbranu na vrhunskom nivou, a Bogdanović još mnogo mora da radi na tome.