SAD otvorile tajne fascikle o Jugoslaviji!

Referendum u BiH bi mogao pojačati tenzije između tri zajednice koje još nisu odlučile da li su spremne na suživot u državi koja bi bila nezavisna, navedeno je u tajnom memorandumu koji je američki ambasador u EU Tomas Nils uputio američkom državnom sekretaru Džejmsu Bejkeru 26. februara 1992. godine.

Svijet 30.07.2016 | 12:53
SAD otvorile tajne fascikle o Jugoslaviji!
To je tek jedan od mnoštva dokumenata koje je nedavno deklasifikovao Stejt department, a koji se mahom odnose na događaje u bivšoj Jugoslaviji iz drugog dijela 1991. godine i tokom 1992. godine, mada ima dokumenata i iz kasnijeg perioda.

Ambasador Nils je Bejkeru iznio pet mogućih opcija za priznanje postjugoslovenskih država, a najveća dilema je bila kako postupiti u vezi sa BiH u svjetlu najavljenog referenduma od 1. marta 1992. godine, te u vezi sa Makedonijom, s obzirom na to da je Grčka blokirala priznanje zbog njenog imena.

Ukoliko bi Amerika, kako je rekao, priznala samo Sloveniju i Hrvatsku, to bi moglo ohrabriti Srbe i Hrvate u BiH da sa Srbijom i Hrvatskom podijele BiH .

"To bi neizbježno dovelo do nasilja između tri etničke zajednice", rekao je.

Druga opcija bi uključivala samo najavu namjere priznanja BiH i Makedonije, koja bi, kako on smatra, izbjegla rizik da Amerika bude odgovorna za izbijanje nasilja u BiH.

"Međutim, u toj opciji bi nam bilo teško objasniti zašto ne priznamo te zemlje na osnovu njihovih vlastitih zasluga i zašto ih izlažemo opasnosti od političkih pritisaka od strane radikalnih elemenata. Predsjednici Gligorov i Izetbegović, dva najrazumnija aktera u jugoslovenskoj krizi, su nas upozorili da bi bili destabilizovani ako SAD priznaju druge republike, a ne njih", rekao je on.

Treća opcija, koju je on na kraju i preporučio Bejkeru, je istovremeno priznanje Slovenije, Hrvatske i BiH, što bi, kako je ocijenio, pojačalo stabilnost BiH u svjetlu mogućeg izbijanja nasilja u zemlji.

"Bilo bi moguće ohrabriti Evropsku zajednicu da idemo zajedno u tu opciju, čime bismo maksimalno pritisli Hrvatsku i Srbiju i elemente koji žele podjelu u BiH", napisao je on.

Iako je preporučio opciju broj tri, Nils je smatrao da je najbolja opcija četiri - u kojoj bi uz ove tri bila priznata i Makedonija, smatrajući da bi to imalo stabilizirajući element u cijeloj Jugoslaviji.

"Ali priznanje Makedonije prije EZ izazvalo bi žestoku reakciju Grčke i vjerovatno i grčkih Amerikanaca. Moguć bi bio i pad Micotakisove vlade. Zato smatram da iz perspektive grčko-američkih odnosa mi ne bi trebalo da priznamo Makedoniju prije nego što to učini EZ", napisao je on. 

U preporučivanju opcije tri Nils je rekao da bi u toj situaciji mogli održati pritisak prema Srbiji i Crnoj Gori, koje žele da budu prihvaćene kao nasljednice bivše Jugoslavije.

"Ako referendum u BiH ne pokaže jasan rezultat, ili ako se bezbjednosna situacija pogorša do mjere da naša najava priznanja BiH ne bude primjerena, vratili bismo se na opciju broj dva", zaključio je on. 

SAD su priznale Sloveniju, Hrvatsku i BiH 7. aprila 1992. godine, dok su Makedoniju priznale u novembru 1994.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

adzenda

30.07.2016 11:00

Glupani nisu, sve su uradili s predumisljajem.

ODGOVORITE
Name

zumba

30.07.2016 11:45

Sada ce se vidjeti da su Bosnjaci krivi za rat.Napali su sihronizovano sve republike sa handzar divizijom.

ODGOVORITE
Name

Re

30.07.2016 12:39

A jesi ti kreten brate. Ko pominje Bosnjake

Name

Pink

30.07.2016 12:07

Jes baš tako al moglo bi sad da ostane samo Beogradski pasaluk kako je krenuno

ODGOVORITE
Name

Roze

30.07.2016 12:55

A tebi treba dva dana da se vozas od Maglaja do Mostara.

Name

nikola

30.07.2016 13:52

Meni je zanimljivo da se pominje referendum marta 1992, a ne i to da je RS zvanicno formirana dva meseca pre referenduma tj januara 1992

ODGOVORITE
Name

Ti

30.07.2016 15:37

Jarane to sto je formirano 2 mjeseca prije u planini nije svijet čuo to samo mogu vukovi i medeni svjedočiti.

Name

Haris

30.07.2016 20:59

Nikola. Uvijek sam postovao volju naroda. Moraš priznati da sam naziv Republika Srpska favorizuje samo jedan narod i jednu religiju. Smiješno je da je taj modus ogledalo demokratiju i dosta vremena će nažalost proći dok to ljudi ne shvate. I sa jedne i druge i treće strane. Morate napustiti tu balkansku "policijsko-seosku" demokratiju i početi gledati stvari objektivno. Glede izdvajanja RS iz BiH, ni to nije problematično, ali neće RS tim činom poceti graniciti sa Holandijom i Belgijom nego će ostati na istom geografskom mjestu sa istim (ne)ekonomskim prednostima, tako da molim sve pravoslavce koji favorizuju RS da razimsle o obećanjima koji im se daju i da probaju proširiti perspektive gledajući naprijed a ne vraćanjem u 1600 i doba traka i Kraljević Marka. Zna se Ko ima pare, samo daj sapu, av av itd... nemojte mali narodi Evrope da se uz dižete - sitni ste i demografski i ekonomski i u svakom drugom pogledu

Name

Kobac

30.07.2016 15:10

Bravo Nikola buahahah

ODGOVORITE
Name

црни

30.07.2016 16:01

Интереси и само интереси... Где је тада била она САД из времена Великог Рата која је поштовала и залагала се на право на самоопредељење, једно од три основних људских права, после права на живот и права на слободу мишљења, вероисповести и идеолошког мишљења, загарантовано повељом УНа, за које се залаже већина држава и народа на челу са Русијом? Да се то поштовало и да се није дозволило само једнострано и ускоинтересно признавање права само појединих народа, до ратова вероватно не би ни дошло. Да су били фер као што нису и да су дозволили и Србима то основно и божанском логиком природно људско право, данас би сваки народ имао своју државу и могли би да сарађују са киме год хоће.

ODGOVORITE
Name

Zeljko

30.07.2016 16:06

De jednom se otkačite Bosne i ideje o podjeli.Ne čačkajte mečku više.

ODGOVORITE
Name

komsicu

30.07.2016 18:19

Sto se nisi bunio na podjelu Jugoslavije - duh je van boce!

Name

Brle

30.07.2016 20:59

Debili, cijelo vrijeme su kalkulisali i pravili situaciju da svakako dodje do sukoba. Oni su ga proizveli, organizovali i podrzali, a kunu se da su nepristrasni. Najveci lazovi se najvise kunu i ubjedjuju. Dosao je i kod njih djavo po svoje krpice. Nekaje, drago mi je.

ODGOVORITE