Da li Erdogan i Putin mogu podijeliti Balkan

Predstojeći susret dvojice lidera - Putina i Erdogana - u svetlu nove geopolitičke klime i puča u Turskoj mogao bi da utiče na Balkansko poluostrvo, pa i konkretno na Srbiju, smatraju politički, bezbednosni i ekonomski analitičari.

Svijet 26.07.2016 | 22:00
Da li Erdogan i Putin mogu podijeliti Balkan
Pomenuti sastanak Erdogan - Putin, nezvanično najavljen za prvu nedelju avgusta, pokazatelj je naglog otopljavanja odnosa dvojice predsednika nakon vojnog puča, iako su ne tako davno jedan drugog gledali preko nišana. To će otvoriti mogućnost njihove geopolitičke saradnje koja će se, svakako, ticati i Balkana.
 
"Turska geopolitika smatra Balkan prirodnom zonom uticaja. Ovde živi osam miliona muslimana koji Tursku doživljavaju maticom. Može se očekivati da Erdogan i Putin u avgustu krenu da dele zone uticaja, pa bi Rusija zapravo mogla da da zeleno svetlo Turskoj da krene intenzivnije na Balkan", smatra analitičar i profesor BU Zoran Dragišić.

U pogledu bezbednosne situacije, tvrdi Dragišić, Turska ima mogućnosti da destabilizuje Balkan ako bi to želela, "ali zasad nema nagoveštaja da će krenuti u tom pravcu".

"Neće biti Osmanlija s isukanim sabljama koji jurišaju na Srbiju. Ali, definitivno, puč u Turskoj nam ne ide u prilog."

Možda su sablje i dalje u kanijama, ali Turci jesu „instalirali na Balkanu svog trojanskog konja“, smatra stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević.

"Bakir Izetbegović je bukvalno Erdoganov trojanski konj preko kog se može po potrebi nastaviti zaoštravanje odnosa Bošnjaka i Srba, što je osnovni faktor destabilizacije Balkana. Ipak, turski predsednik će imati dosta posla na stabilizaciji u Turskoj: on se tamo ne bori samo protiv Gulena, nego pre svega protiv američke infrastrukture u vojsci, policiji, sudu. Takva borba mora trajati godinama", smatra Galijašević.

On, međutim, upozorava da postoji ozbiljna mogućnost da regionalna sila poput Turske svoj unutrašnji problem pokuša da reši izvozom destabilizacije, u ovom slučaju na Balkan.

"Erdogan bi to mogao da uradi kako bi skrenuo pažnju Zapada sa svojih problema i podsetio ih na značaj Turske u našem regionu. Ipak, Srbija je pokazala da bezbednosno kontroliše Sandžak, koji je glavno uporište turskog uticaja u Srbiji, i da ju je tim putem teško destabilizovati", tvrdi Galijašević.

Srbija, dakle, odlično balansira između potrebe da ima ekonomski moćnog partnera u Turskoj, ali je Erdogan, objašnjava Galijašević, završio s investicijama na Balkanu, za koje ubuduće neće imati podršku Sjedinjenih Država.

"Rekao bih da je turska ekonomska ekspanzija u Srbiji nasleđena iz vremena Borisa Tadića, a Vučić je tu upotrebio oprezniji pristup. Tadić nije brinuo o tome kako bi upliv Turske mogao destabilizovati Srbiju", kaže ovaj analitičar.

Sa Galijaševićem se slaže i ekonomista Mahmut Bušatlija.

"Tadić je napravio grešku kada je kao predsednik države sa Bosancima i Turcima uspostavio trilateralu, iako je upozoravan na to. Dopustio je Turcima da uređuju odnose s muslimanima u Sandžaku, a to je neprihvatljiva politika. Nadalje, naša ekonomska politika prema Turskoj mora biti čistija i ekonomski opravdana", ističe Bušatlija.

Ekonomista Mahmut Bušatlija kaže da od obnavljanja odnosa Turske i Rusije Srbija može samo da izgubi.

"Ono što zasad vidimo je želja Turske da ulaže u poslove koji iziskuju jeftinu radnu snagu, a ne u obrazovane ljude. Od obnavljanja odnosa Turske i Rusije, Srbija može samo da izgubi. Ranije je postojala šansa da mi preuzmemo izradu pojedinih delova za auto-industriju za Ruse, što su ranije radili Turci, što će propasti ako se izmire. Drugi aspekt je hrana: čim sa Turcima poprave odnose, Rusi će početi da uvoze hranu iz te zemlje, na čemu mi ponovo gubimo", tvrdi ekonomista Bušatlija.

Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin su dobre odnose gradili godinama. Ne samo da je turski izvoz u Rusiju višemilionski (oko 764 miliona dolara godišnje), a ruski turisti u turskim letovalištima ostavljaju ogroman novac (3,5 milijardi dolara godišnje), već su dve zemlje planirale i izgradnju gasovoda, takozvanog Turskog toka, i nuklearke Akuja.

Ipak, sve se to promenilo kad je Turska oborila ruski vojni avion SU-24, kad su je Rusija uvela ekonomske sankcije - zabrana uvoza turskog voća, povrća, soli i živine, prodaja turističkih aranžmana, zabrana građevinskih projekata - koje su Tursku zakinule za oko 10 milijardi dolara za poslednjih devet meseci.

Ipak, nakon telefonskog razgovora Erdogana i Putina krajem juna, u kom se turski predsednik izvinio za incident, i Putinove podrške Erdoganu u vreme puča, situacija se ponovo popravlja.

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu juče se zahvalio predsedniku Rusije na „bezrezervnoj podršci“ turskoj vladi posle pokušaja puča.

Izvor: Blic
Foto: en.publika.md

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Kiki

26.07.2016 20:39

Smesno.

ODGOVORITE
Name

bosanac

26.07.2016 20:55

Ja umirem od smijeha kad pročitam: Stručnjak za ..., Galijašević. Pa on je Dodikov zec iz šešira,kad mu zatreba. Zamislite kad ovako priča i radi protiv svog naroda,kako bi onda protiv srpskog?

ODGOVORITE
Name

re.

27.07.2016 01:30

Tacno tako,nevjerovatno koliko laje i vrijedja muslimane i Bosnu a i sam je sve to.Ja mislim da je upravo Galijaš Dodikov trojanski konj a moze i ono bez troje.

Name

Tačno

27.07.2016 05:43

Ovaj Galijašević nema pojm. Žalostnam do bola

Name

Koko

26.07.2016 21:07

Dajte nam i Lazanskog pa da nam otvori ocii

ODGOVORITE
Name

Osvit

26.07.2016 22:08

Ocigledno je da ni Turski niti Ruski narod nisu spremni da prihvate demokratiju zapadnog tipa i ono sto im iskreno zelim je da imaju srece sa svojim vladarima jer oni su njihov izbor i njihova sudbina.Bi H je duboko unutar evropskih teritorijalnih interesa ,dio evropskih civilizaciskih dometa,sa epizodnim nadam se ulogama politicara slicnih shvatanja kao gore navedeni lideri i svaki pokusaj nametanja svera uticaja bilo Rusije ili Turske izvan normalnih i prijateljskih medudrzavnih odnosa znacio bi udaljavanje BiH i od jednih i od drugih.Opredeljenje vecine gradana ove zemlje je Evropski civilizaciski prostor i dugorocno nikakve druge alternative nemaju sanse.

ODGOVORITE
Name

Pero

26.07.2016 22:41

Samo neko ko je potpuna analfabeta i krajnji nepoznavalac bazicnih stvari u medjunordnim odnosima moze i da pomisli da je bilo kakva podjela Evropskih teritorija moguca bez SAD. Podsjecam da SAD jos od Marshalovog plana smatraju cijelu Evropu svojim legitimnim naslijedjem, a sav usud Srpskog roda lezi u negiranju, neprihvatanju i nepoznavanju ove fakte, pogotovo od 90-ih naovamo.

ODGOVORITE
Name

Milan

27.07.2016 00:21

Koja glupost Galijasevic ekspert ,a nisu eksperti objasnili kako Bakir je dobio od Turske 400 miliona dolara bez povrata ,Bosnjaci kupuju stanove bez kamate ,Bosnjacke firme su dobile 150 milona eura bez kamate ITD neznam koliko to Rusi dadose Srbima i RS novaca samo sto su pravoslavci ?????

ODGOVORITE
Name

DE GOTHIA

27.07.2016 00:45

KAKAV NEKOMPETENTAN KOMENTAR, NAROČITO TAJ GALIJAŠEVIĆ - DA LI TAJ NASTAVNIK ONO I DSZ GLEDA U KUGLU KADA "LUPA" TE GLUPOSTI (OPŠTENARODNA ODBRANA I DRUŠVENA SAMOZASTITA - PREDMET U SREDNJIM SKOLAMA U BIVŠOJ SFRJ)... MAJKO MILA KAKVE "CIKLONE" NARODNIM PARAMA PLAĆA MILORAD DODIK DA MU "PRAVE MAGLU", DOK LOPOVI NEKAŽNJENO KRADU U REPUBLICI SRPSKOJ.

ODGOVORITE
Name

borac

27.07.2016 04:13

Nasi analiticari i metereolozi su izgleda naj jaci u svijetu.

ODGOVORITE
Name

Haha

27.07.2016 04:26

Koji experti ebote...Galijasevic,,,,prodana dusa... Pravoslavci i istinski muslimani ce se zblizavati, nema i nece vise biti podjela...

ODGOVORITE
Name

DZOO

27.07.2016 04:28

Strucnjak za ekstremizam ama ljudi daj okanite se tih budaletina vise.

ODGOVORITE
Name

Kobac

27.07.2016 04:33

Što će djeliti kad Erdogan može imati sve u cjelini

ODGOVORITE
Name

Vuk

27.07.2016 05:14

Koje gluposti

ODGOVORITE