ABA: Partizan ''oduvao'' Tajfun, Olimpija šokirala Megu, Cibona dobila Krku!

Košarkaši Partizana pobedili su Tajfun sa 83:65 u 24. kolu ABA lige i definitivno obezbedili opstanak u regionalnom takmičenju. Košarkaši Mega Leksa poraženi su od Olimpije sa 81:78 na svom terenu u Sremskoj Mitrovici. Košarkaši Cibone pobedili su Krku sa 85:78 na svom terenu u poslednjoj subotnjoj utakmici,

Košarka 13.02.2016 | 22:15

’Crno-beli’ su upisali 11. pobedu ove sezone, drugu na gostovanju, posle koje su skočili na peto mesto tabele, sa istim skorom kao Zadar.

Tajfun je, s druge strane, doživeo 17. poraz, posle kojeg su njegove šanse da ostane u ABA ligi naredne sezone ostale samo teoretske.

Izabranici Aleksandra Džikića su u prvom poluvremenu tražili pravi ritam, što je Tajfun iskoristio i u jednom trenutku imao devet poena prednosti. Uprkos tome, ’crno-beli’ su na odmor otišli sa plus dva, da bi u trećoj četvrtini zaigrali odlično, igra šampiona Slovenije se raspala, pa je Partizan tada praktično rešio utakmicu.

Međutim, to nije opustilo košarkaše Partizana, koji su u poslednjoj četvrtini došli do dvocifrene prednosti, koju su povećavali, a u samom finišu su imali i 20 poena prednosti. U Celju je viđena najubedljivija igra ’crno-belih’ na gostovanju ove sezone i to bez dvojice važnih igrača – Bože Đumića i Aleksandra Cvetkovića.

Najbolji u redovima Partizana bio je Edo Murić sa 22 poena, pet skokova i četiri asistencije, dok su po 12 poena dodali Kevin Džons i Džamar Vilson, koji je imao i pet skokova. Čedomir Vitkovac je utakmicu završio sa devet poena, isto kao Adin Vrabac.

Kod Tajfuna, Sandi Čebular je imao 15 poena, dok je dvocifren učinak imao još samo Aleksandar Ponjavić, koji je utakmicu završio sa 12.

U ABA ligi sada sledi pauza zbog nacionalnih Kupova, a naredna utakmica Partizan čeka 29. februara, kada dočekuje Cedevitu.

Izabranici Dejana Milojevića su još ranije obezbedili mesto u plej-ofu, ali su upisali osmi poraz, uz koje imaju 18 trijumfa.

Na drugoj strani, Ljubljančani su došli do desete pobede i skočili na sedmo mesto barem na nekoliko sati, ali su ujedno i obezbedili opstanak u regionalnom takmičenju.

Mega i Olimpija su odigrale zanimljivu utakmicu u kojoj su gosti više kontrolisali rezultat, a Milojevićevi igrači imali šansu barem za izjednačenje, ako ne i pobedu.

Pri vođstvu Olimpije sa 79:78, Zagorac je napravio korake, što je nateralo igrače Mege da prave brzi faul, a Lešić je pogodio jedno slobodno bacanje. Usledila je izgubljena lopta Jankovića, posle koje je napravljen novi faul, a Lapornik doneo gostima plus tri, da bi Nikolić, pa Ivanović promašili šuteve za tri poena u poslednjim trenucima.

Najbolji u timu mege bio je Ognjen Jaramaza sa 14 poena, po 13 su dodali Danilo Nikolić i Zagorac, koji je imao i šest skokova, dok je Timoti Luvavu utakmicu završio sa 12 poena.

Olimpiju je do pobede predvodio Miha Lapornik sa 23 poena, a veliku pomoć imao je u Savi Lešiću, koji je utakmicu završio sa 19 poena, 11 skokova i četiri asistencije.

Zagrepčani su tako upisali 11. pobedu u regionalnom takmičenju, pa su skočili na sedmo mesto na tabeli i imaju isti skor kao Partizan i Zadar.

Tim iz Novog Mesta je zabeležio 14. poraz, što znači da mu još ’visi’ mesto u regionalnom takmičenju naredne sezone.

Cibona je furiozno ušla u utakmicu, brzo je stigla do dvocirene prednosti, koju je održavala do kraja prvog poluvremena. Iako su se gosti probili u nastavku, domaći tim nije dozvolio preokret.

Cibonu je do trijumfa predvodio Nebojša Joksimović sa 20 poena i četiri asistencije, Filip Krušlin je dodao 17 poena, a Ante Žižić 13, uz deset skokova.

U redovima poraženog tima, Ive Ivanov je imao 21 poen, pet skokova i četiri asistencije, dok je Jure Lalić dodao 16 poena i sedam skokova.