"Sretenje": Šta nosi ovaj istorijski susret?

Da li će se papa i Kiril moliti zajedno, kako će njihov sastanak uticati na crkvu, i da li je na pomolu “veliko primirje”, saznaćemo 12. februara - na dan kada će se ispisati nove stranice istorije...

Svijet 07.02.2016 | 19:56
"Sretenje": Šta nosi ovaj istorijski susret?

Svetom je kao bomba odjeknula vest iz Vatikana – Sv. Stolica je zvanično saopštila da će se poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja sresti s patrijarhom moskovskim i sve Rusije Kirilom. U isto vreme i moskovski patrijarhat je obnarodovao ovu vest.

Naime, od uspostavljanja Moskovske patrijaršije 1589. pod krilaticom “Moskva- treći Rim”, ova dva poglavara nisu se srela ni jednom. Ovo će biti prvi put.

Treba razumeti položaj ruskog patrijarha u pravoslavnom svetu, kako bi se bolje shvatila sintagma “prvi put u istoriji”. Ne samo hronološki, već istorijsko-političko-bogoslovski ovaj susret je značajan za svet, ne samo hrišćane.

Najveći animozitet u pravoslavnom svetu je upravo između Moskovske i Carigradske patrijaršije; ne treba smetnuti s uma da je Ruska crkva (kada kažemo “Ruska crkva” treba biti obazriv i ne skliznuti u jeres etnofiletizma) na svom istorijskom početku pokrštavanja bila pod jurisdikcijom Carigradske (Vaseljenske) patrijaršije.

Svakako da je “broj 1” u pravoslavnom svetu upravo Vaseljenski patrijarh (trenutno Vartolomej I), koji je po pravoslavnom učenju samo “prvi među jednakima”, i nema nikakvu vlast nad ostalim pomesnim pravoslavnim crkvama, već samo “prvenstvo časti”.

Prvi susret u Havani 

Papa će biti u svojoj poseti Meksiku (12-18. februara), a ruski poglavar u poseti Latinskoj Americi (od 11. do 22. februara posetiće Kubu, Paragvaj i Brazil). Ovaj istorijski susret dogodiće se na teritoriji (komunističke sic!) Kube, u petak 12.02.2016, na dan kada Pravoslavna crkva molitveno proslavlja Sv. Tri Jerarha kao i Sv. Ipolita Rimskog, a dva dana uoči velikog Gospodnjeg praznika – Sretenja. Susret će biti na međunarodnom aerodromu “Jose Marti” u Havani, u 14.15. Kiril će stići u Havanu dan ranije, kao i kardinal Kurt Koh, predsednik Kongregacije za jedinstvo hrišćana.

Ulogu najvećih rivala u današnjem pravoslavnom svetu im je dodelila istorija, političko-crkveno gledano, iako ruskoj crkvi pripada mesto broj pet (po diptihu pravoslavne crkve -posle carigradske, aleksandrijske, antiohijske i jerusalimske patrijaršije).

Međutim, “peti patrijarh” (Moskovski) se danas smatra najuticajnijim u pravoslavlju, baš zbog svoje geopolitičke uloge, jer je Rusija uvek bila svetska velesila, a svedoci smo njene današnje uloge na svetskoj sceni, kada je državni vrh (Putin) u saglasju sa Crkvom.

Crkveno gledano, Moskva je sebe uvek smatrala poslednjim bedemom pravoslavlja, nakon pada Carigrada (1453) i nakon toga se javlja teorija “Moskva - treći Rim” (podsetimo, “drugim Rimom” je smatran upravo Konstantinopolj – Carigrad).

S druge strane, katolički poglavar se više puta susretao sa “prvim među jednakima”.

Svakako da je najbitniji datum nakon Velike šizme (1054) 07.12.1965. kada je, u predvečerje Drugog vatikanskog koncila, skinuta anatema. Papa Pavle VI u katedrali Svetog Petra u Rimu i vaseljenski patrijarh Atinagora I u Patrijaršijskoj katedrali u Istanbulu su skinuli anatemu.

Ovom istorijskom činu je prethodio čuveni susret dvojice prvojerarha u Jerusalimu (januar 1964).

Nakon toga, bilo je preko 15 susreta pape i vaseljenskog patrijarha, u Jerusalimu, Rimu, Istanbulu ili nekom drugom mestu. Neki od značajnijih susreta su bili kada je papa Jovan Pavle II došao u posetu Istanbulu i vaseljenskom patrijarhu Dimitriju, na praznik Sv. Andreja Prvozvanog (Carigradska patrijaršija slavi ovog Apostola jer je on njen osnivač).

Od tada postoji tradicija da predstavnik Carigradske crkve (patrijarh ili neko od visokih zvaničnika) poseti Rim na praznik Svetog apostola Petra, prvog episkopa Rima, i da predstavnik Rimske crkve (papa ili visoki zvaničnik) poseti Istanbul na praznik Sv. Andreja (apostoli Sv. Andrej Prvozvani i Sv. Petar su rođena braća).

Od zvaničnih susreta dvojice poglavara vredno je pomenuti prisustvo Vartolomeja sahrani Jovana Pavla II, zatim prisustvo Vartolomeja Sinodu biskupa (u Sikstinskoj kapeli, na poziv Benedikta XVI), prisustvo Vartolomeja ustoličenju Franje I, kao i poslednji susret u Istanbulu, kada je papa zatražio blagoslov i poljubio ruku vaseljenskom patrijarhu, što je, svakako, istorijski presedan.

Sadašnji papa Franja svojim nastupom je svakako popravio imidž Crkve. On je prvi latinoamerički papa, prvi jezuitski papa, prvi posle više od hiljadu godina koji nije rođen u Evropi i prvi koji je uzeo ime Svetog Franje Asiškog.

“Papa je čovek koji se smeje, plače, mirno spava i ima prijatelje kao i svako drugi”, rekao je u jednom intervjuu (Korijera dela sera, mart 2014) ovaj crkveni poglavar koji je postao “prvi” i po tome što je pristao na selfi s omladinom.

Dovoljno je setiti se njegovih izjava “Ko sam ja da im sudim” (misleći na homoseksualce), zatim da će Bog oprostiti ateistima što ne veruju ako imaju čistu savest i sličan imidž ovog “siromašnog pape” je doprineo otvaranju vrata (Katoličke) crkve svetu, siromašnima, omladini...

U svom pontifikatu će za nedelju dana imati još jedan značajan događaj - prvi papa koji se susreo s ruskim patrijarhom.

U svetlu trenutne istorijsko-crkveno-političke situacije, naravno da se postavlja pitanje zašto baš sada ovaj susret?

Poznavaocima crkvenih prilika ovo saopštenje nije nikako strano. Papa Jovan Pavle II (veliki borac protiv komunizma) je za vreme svog pontifikata izrazio više puta želju da poseti Rusiju.

U saopštenju Moskovske patrijaršije, mitropolit Ilarion (predsednik Odeljenja spoljnih crkvenih odnosa RPC, funkcija na kojoj je ranije bio sadašnji patrijarh Kiril) je rekao da su u periodu 1996-1997. vođeni pregovori oko susreta pape Jovana Pavla II i ruskog patrijarha Alekseja II, ali su ti pregovori zaustavljeni, pre svega zbog problema sa grkokatolicima.

Naravno, povrh svega, tu je i napeta situacija u Ukrajini. U svetu diplomatskih aktivnosti, Putin je 2013. posetio papu Franju, razgovarajući o sirijskoj krizi, kada je Putin počeo da se postavlja kao zaštitnik hrišćana na Bliskom Istoku. Tada je mitr.

Ilarion rekao da je moguć skori susret pape i ruskog patrijarha ali na neutralnom terenu (Austrija ili Mađarska).

Papa i Putin su se ponovo sreli 2015, razgovarajući o sirijskoj i ukrajinskoj krizi.

Odgovor na pitanje “zašto će se poglavari sastati baš sada“ je geopolitičke, ali i crkvene prirode.

Papa želi da se i preko ovog susreta nametne kao lider u rešavanju kriza i poruci mira.

Celu ovu godinu je blagoslovio kao “Godinu milosrđa”, gde želi Crkvu da otvori ka svetu, da Crkva bude svedok milosrđa.

Setimo se da je papa posetio Kubu septembra 2015. (tada se sreo i sa Fidelom Kastrom) i omogućio otopljavanje odnosa između Kube i SAD još od vremena Hladnog rata. Takođe, pontif je izrazio želju da poseti i Kinu, a tome može da mu pomogne Rusija, geopolitički gledano.

Rusija, s druge strane, želi da se otme izolaciji zapada (EU, NATO, SAD), da se postavi kao faktor stabilnosti na Bliskom Istoku, pa u Vatikanu traži saveznika. Sam Vladimir Putin je i ranije više puta bio gost Vatikana.

Ruski patrijarh, nezvanično “broj 1” u pravoslavlju (iako smo rekli da je po diptihu tek peti), želi da učvrsti svoj autoritet pravoslavnog lidera. Ruska crkva broji 2/3 svih pravoslavnih hrišćana (kojih ima oko 300 miliona u svetu, za razliku od katolika kojih ima više od jedne milijarde).

Takođe, ne treba zaboraviti da svoj autoritet Kiril želi da potvrdi i pred najavljeni Svepravoslavni Sabor na Kritu (jun 2016).

Sagledavši situaciju, možemo da kažemo da je otopljavanje odnosa Vatikana i Moskve počelo još s izborom Kirila za ruskog prvojerarha (01.februara proslavio sedam godina na tronu), a u svetlu napretka dijaloga Pravoslavne i Katoličke crkve, sa imidžom “otvorenog” pape, spremnog na kompromis i saradnju sa svima.

U duhu apostolske, bratske ljubavi, i papa i ruski patrijarh pozivaju hrišćane na molitvu uoči ovog susreta, koji će se ostvariti “Božijom milošću”.

Simbolika, svakako, jeste i praznik tog dana (u pravoslavnom crkvenom kalendaru tada se proslavljaju Sv.Tri Jerarha kao i Sv.I polit Rimski). Sveta Tri Jerarha su, zapravo, prvojerarsi Crkve iz IV veka, Sv. Jovan Zlatousti (carigradski patrijarh), Sv. Grigorije Bogoslov (carigradski arhiepiskop) i Sv. Vasilije Veliki (episkop Kesarije, Mala Azija), a Sv. Ipolit je bio episkop Rima u III veku.

Svi oni su svojim činjenjem ostavili neizbrisiv trag hrišćanske ljubavi i potonjim i sadašnjim poglavarima postali obrazac ne samo crkvene diplomatije, učenja već, pre svega, blagodatne i božanske ljubavi, kroz koju svi postajemo “Jedno u Bogu”.

U 11. veku nije se pridavao veliki značaj međusobnoj anatemi konstantinopoljske i rimske crkve. Kao što je istorija pokazala značaj tih nemilih događaja, tako će i sada pokazati da li je ovo početak kraja (šizme) ili kraj početka (uvodne faze, za neke nove međunarodne odnose).

Na kraju, ona uvek pobedi - magistra vitae est!

Izvor: Mondo.rs

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Михаило Микић

07.02.2016 13:19

Између Православног Истока и римокатоличког Запада код многих народа се уздижу мучилишта, јаме и гробља која потомство опомињу шта њих чека ако небрата римског признају за свог брата. Код нас СРБа између СПЦ и римске вјерске заједнице вечито ће да стоји Јасеновац као мјесто хрватских злочина почињених над Православним СРБима са благословом највиших великодостојника римокатоличке "цркве". Јасеновац је за СРБе мјесто Свето, СРБски зид плача и нарицања за поубијеним СРБима од стране хрвата. Јасеновац је мјесто Светог СРБског знамење истине Христове и правде Божије који се немогу и НЕСМИЈУ НИКАДА заборавити ако не желимо да се нама СРБима историја не понови. Зато из овог састанка само Папа Језуита корист има а Патријарх Кирил долази на састанак као туђи слуга и државни Посланик Владимира Путина. Нема зато ништа горе од тога када Цркву "политичари" воде и када Црква робија држави. Стрпимо се зато још пар дана да видимо и то чудо Божије, како теку разговори у сусрету између Папе Језуити и изасланика Владимира Путина Патријарха Кирила. Ко са ђаволом тикве сади оне кад порасту лупају се НАИВНИМ ВЈЕРНУЦИМА са правим од главу! Време ће зато најбоље показати о чему се ту ради! САМО ДА ДРУГА ПРЕВАРА НЕБУДЕ ГОРА ОД ПРВЕ!

ODGOVORITE
Name

Lijevcan

07.02.2016 13:28

Historia-magistra vitae est.Bice da je pocetak kraja, ali cega? Vidjecemo,uskoro

ODGOVORITE
Name

xxl

07.02.2016 14:38

Navodno vjeruju u jednog Boga, u jednog Isusa Hrista, a vjekovima se mrze, ubijaju, ratuju? Ne mogu pravoslavci i katolici, ne mogu katolici i protestanti? I sve to u ime vjere...? Ima li kod ovih ljudi išta u ime čovjeka?

ODGOVORITE
Name

...

07.02.2016 15:05

Papci obadvojica,ja ih nerazlikujem od politicara

Name

Михаило Микић

07.02.2016 16:06

Све што се ради у свијету се чини у име Бога из простог разлога што је ниво људске свијести на веома ниском нивоу. Зато се и каже да је ТЕШКА ДИКТАТУРА ЉУДИ КОЈИ ВЈЕРУЈУ У БОГА А СТРАШНА И КРВАВА ДИКТАТУРА ЉУДИ КОЈИ НЕ ВЈЕРУЈУ У БОГА И КОЈИ СУ СЕБЕ "ИЗЈЕДНАЧИЛИ" СА БОГОМ ЗАМИШЉАЈУЋИ ДА СУ ОНИ БОГОВИ!

Name

Osvit

07.02.2016 15:13

Anateme izmedu praoslavnih i katolika su skinute prije 50 godina i ekumenizam je u modernom svijetu postao normalna stvar.I u vecinskim katolickim i protestanskim zemljama normalno funkcioniraju praoslavne crkve,isto tako katolicka i protestanska u praoslavnim zemljama.Vjerski sluzbenici na nizim nivoima i katolici i praoslavni i protestanti i grkokatolici su uglanom u dobrim odnosima a cesto i prijatelji koji se medusobno podupiru i grade dobre odnose svojih zajednica.Zasto da se to ne prenese na najvisi nivo i zasto da se zajednicki ne upozori da u pojedinim drzavama hriscani zive poput progonjenih zvjeri i da su na granici istrebljenja.Ako se u ime Boga ne budu slale poruke mira i blagoslovi narodima svijet sigurno nece naprijed.

ODGOVORITE
Name

Tvrtko Mileševski

07.02.2016 15:18

čemu susret,a toliko su zla katolici naneli pravoslavlju,ali videćemo ...

ODGOVORITE
Name

Михаило Микић

07.02.2016 16:22

ТВРТО МИЛИШЕВСКИ, до сусрета долази због новог "васељенског сабора" који треба да се одржи током ове године и на коме ће доћи у Православној Цркви до многих промјена у црквеним догматима или учењу исто као и код римокатолика на њиховом Другом концилу. Ми данас имамо "Владике и попове" који су школованији и зато они сматрају да су паметнији од Светих Богоотаца наших. Зато "НЕ БРИНИТЕ." Кормило брода СПЦ је данас у сигурним рукама. Брод плови изнад подводни гребена на које брод треба ускоро плански насукати и разбити у име ЕКУМЕНИЗМА. Зато, тражи појас за спасавање!

Name

Mića

07.02.2016 15:38

Nisam vernik, ali poštuejm crkvu kao instituciju. Međutim, ne bih mogao da se izrazim o sveštenim licima, pre svih crkvenim poglavarima, u ovom slučaju tzv. Zapadne i Istočne crkve koji vekovima međusobno ne razgovaraju, a kamoli da preduzumu korake koji bi doveli do pomirenja. Oni se ponašaju otprilike kao današnji balkanski političari koji za sve što ne valja okrivljuju onog drugog, pa se tako sve okreće u krug. Iskreno bih voleo da tako ne bude prilikom tzv. istorijskog susreta poglavara Rimokatoličke i Ruske pravoslavne crkve i da se konačno krene putem sporazumevanja i pomirenja među hrišćanima.

ODGOVORITE
Name

re Mico

07.02.2016 18:23

Mico svaka cast. I ja sam za pomirenje. A oni koji nisu vjerovatno misle da su bogovi ili jos vise. Ja kad pomislim na nekog druge vjere uvijek mislim na nesto sto su bam dobro ucinuli, a ne na onu losu stvar. I vlastiti brat te nekad uvrijedi pa drugi opet pricat.

Name

xxl

07.02.2016 18:45

Mića, vidiš šta se dešava kod nas. Sve vjernici, a mrze se između sebe, klali se ubijali, krvarili. Ja tu ne vidim vjere ni jedne trunke, jer da ima vjere ne bi činili ove gadosti. S tim više što su kod nas obe crkve čuvari ustaštva i četništva, što jednostavno se kosi sa zdravim razumom. Ja koliko vidim da oni iz Svetog pisma uzimaju kao sa švedskog stola, ono što im trenutno odgovara u datom momentu. Ako je sve to vjera, hvala lijepo ja se u to ne bi petljao i s njima mješao.

Name

goran

07.02.2016 20:17

Xxl u pravu si. Da ima tu vjere ne bi se tukli. Vjeru koriste kao izgovor za sva nedjela i prepucavanje ko je jaci,bolji...... U slozi je moc a mi smo daleko od toga. Sve dok drasticno ne promijenimo mislenje. Ali tesko je to jer kod nas je tako ako imas 10 maraka a komsija 9 ti si car a on niko i nista. Sve smo ali nekad moramo biti i ljudi.

ODGOVORITE
Name

Ne budite ludi i naivni

08.02.2016 07:24

Koje pomirenje ? Vatikan ima neodoljivu želju za dominacijom, sad im frka zbog muslimana, pa im trebaju pravoslavni. Potpomagali kroz istoriju hrvate da ubijaju srbe, preko franjevaca raspirili ustaštvo, nikad se odredili prema genocidu u Jasenovcu, glavni akteri pacovskog kanala, Stepinca hoće za sveca, molili Ameriku da bombarduju Srbiju. Sad naciljali Rusiju kao najveću pravoslavnu zemlju nebi li je pridobili i tako automatizmom sve druge pravoslavne narode. Sadašnji Papa se mnogima svidio , pa čaki i rusima, izučite malo iz kojeg je reda Papa, zašto je sad baš takav potreban Vatikanu....FUJ !!!

ODGOVORITE