PL BiH: Željo je gazda Sarajeva!

Iako su favoriti na papiru u 106. gradskom derbiju bili fudbaleri Sarajeva, pobjeda je pripala Željezničaru golom Tijaga u 25. minutu susreta na "Grbavici" u okviru 11. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Fudbal 05.10.2015 | 08:20

Po svemu prikazanom u nedjelju popodne, Željo je zaslužio pobjedu, prvu poslije četiri godine!

Pokazao je plavi tim da su riječi Edisa Mulalića, koji je prvi put vodio ekipu poslije otkaza Vladi Čapljiću, da klub sa Grbavice "nije velik, već golem".

Srcem su se izdigli igrači Želje iznad svih problema i stigli do važnog trijumfa kojim su se uključili u trku za vodećim ekipama šampionata BiH.

Gol odluke postigao je Tijago u 25. minutu, a to što se njegovo ime našlo na semaforu "Grbavice" može jedino da zahvali Jovanu Blagojeviću, čiji ga je projektil pogodio, lopta je promijenila smjer i prevarila golmana bordo tima Mateja Delača.

Delač je uprkos porazu izabranika Miodraga Ješića, bio jedan od boljih u svom timu, u nekoliko navrata je odbranio čiste "zicere" i onemogućio Želji da ostvari i mnogo ubjedljiviju pobjedu.

Posebno je impresivna bila odbrana Delača iz 51. minuta kad je šutirao Zoran Kokot, kojem je hrvatski čuvar mreže i član Čelsija paradom spriječio pogodak.

Osim toga, derbi će pamtiti i po razbijenoj i krvavoj glavi, ali uprkos svim njegovim naporima Sarajevo je ostalo kratkih rukava, što je po igri i zaslužilo.

Ovo je bila 124. zvanična međusobna utakmica, 106. prvenstvena, a ako gledamo samo šampionat BiH, to je bio 43. susret dva gradska rivala.

Jedna od osnovnih karakteristika svih ovih utakmica, posebno u posljednje vrijeme, je veliki broj neriješenih rezultata. Primjera radi, od posljednjih jedanaest duela u prvensvtima, čak sedam je okončano neriješenim rezultatom, i to najčešće onim najnepopularnijim bez golova.

Ovim trijumfom plavi su se poravnali sa gradskim rivalom i sada obje ekipe u međusobnim duelima imaju po 39 pobjeda.

Željo se takođe revanširao Sarajevu za poraz u jesen prošle godine na "Grbavici", a ovog proljeća meč na "Koševu" okončan je s takođe nepopularnih 0:0.

U drugoj nedjeljnoj utakmici Slavija i Široki Brijeg u Istočnom Sarajevu su odigrali bez golova 0:0.