EP, kval.: Džeko načeo Belgijance, nedovoljno bar za bod!

Reprezentacija Belgije savladala je BiH 3:1 (2:1) na stadionu "Kralj Boduen" u Briselu u meču sedmog kola grupe B kvalifikacija za EURO 2016. Iako je Džeko donio prednost "zmajevima", Belgijanci preokretom stigli do trijumfa.

Fudbal 03.09.2015 | 23:15

Bosna i Hercegovina, uprkos ranom vođstvu, nije uspjela da osvoji bar bod u Briselu protiv Belgije u sedmom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine.

BELGIJA - BIH 3:1 (2:1)
/Felaini 23, De Brujne 43, Azar 78 penal - Džeko 15/

Sve je dobro počelo za tim Mehmeda Baždarevića. U 15. minutu Mensur Mujdža prošao je po strani, centrirao u srce šesnaesterca domaćih, gdje je odlično reagovao Edin Džeko i glavom lobovao Tiba Kurtou.

Bh. "dijamantu" ovo je bio peti gol protiv Belgije, a zanimljivo da je napadač Rome bio strijelac u svakom meču koji je igrao protiv "crvenih đavola".

Ipak, slavlje "zmajeva" trajalo je samo osam minuta. Nakon kornera, Maruan Felaini bio je najprisebniji u skoku i zatresao mrežu Asmira Begovića za 1:1.

Kada se očekivao kraj prvog poluvremena, Belgijanci su stigli do potpunog preokreta. Kevin de Brujne vidio je "rupu" u odbrani BiH, šutirao i prevario Begovića za vođstvo Belgije.

U nastavku su bh. fudbaleri krenuli ofanzivnije ka golu Kurtoe, koji je odlično branio u ovom meču. U nekoliko navrata sjajno je reagovao i onemogućio gostima da dođu do izjednačenja.

Kada nisu uspjeli "zmajevi", stigla je kazna. Eden Azar u 77. minutu napravio je pravi "slalom" u šesnaestercu BiH, neoprezno je na njega startovao Ognjen Vranješ, pa je portugalski sudija Žorž de Souza opravdano dosudio jedanaesterac. Azar je preuzeo odgovornost i savladao klupskog kolegu iz Čelsija na golu BiH za konačnih 3:1.

Ovim trijumfom Belgija je došla nadomak plasmana na EURO 2016, dok Baždarevićevom timu poslije novog neuspjeha ostaje nada da mogu izboriti treće mjesto i plasman u baraž, s obzirom da je Vels golom Gereta Bejla slavio na Kipru, čime su "ostrvljani" stigli nadomak cilja.