SP, atletika - pregled...

Etiopljanka Almaz Ajana osvojila je zlatnu medalju u trci na 5.000 metara na Svetskom prvenstvu u Pekingu, a i ostale medalje osvojile su njene sunarodnice. Nemačka atletičarka Katrina Molitor osvojila je zlatnu medalju u bacanju koplja. Etiopljanka Mare Dibaba pobedila je na maratonskoj trci. Kenijski atletičar Azbel Kiprop osvojio je zlatnu medalju u trci na 1.500 metara.

Ostali sportovi 30.08.2015 | 17:40

Ajana je trku završila za 14:26.83 minuta, što je novi rekord šampionata.

Ona je četiri kruga pre kraja pojačala ritam i ostavila svetsku šampionku na 1.500 metara Genzebe Dibabu iza sebe, a dva kruga pre kraja bila je 50 metara ispred nje.

Srebrnu medalju osvojila je Senbera Teferi sa 14:44.07 minuta, dok je Dibaba osvojila bronzu u vremenu od 14:44.14 minuta.

Molitorova je do najvećeg uspeha karijere došla hicem od 67,69 metara, koji je imala u poslednjoj, šestoj seriji.

Ona je na taj način postavila najbolji rezultat ove godine.

Srebro je osvojila Huihui Liju iz Kine, koja je koplje bacila do 63,72 metra, što je novi azijski rekord. Bronzom se okitila Južnoafrikanka Sunete Viljoen.

Dibaba je stazu od 42,195 kilometara pretrčala za 2:27:35 sata pošto je uposlednjih 100 metara trke sprintom je prestigla do tada vodeću Kenijku Helah Kiprop.

To je bio najneizvesniji završetak maratona u istoriji planetarnog šampionata.

Kipropova je završila trku sa sekundom zaostatka, a treće mesto je zauzela Junis Kirva iz Bahreina.

Kiprop je trku završio za 3:34,40 minuta i osvojio svoju treću titulu svetskog šampiona. On je tako osvojio novo zlato na stadionu Ptičje gnezdo, posle trijumfa na Olimpijskim igrama 2008. godine.

Njegov sunarodnik Elijah Managoi osvojio je srebrnu medalju sa 3:34,63 minuta, a takmičar iz Monaka Abdalati Igide bronzanu rezultatom 3:34,67 minuta.

Kanadski atletičar Derek Druin okitio se zlatnom medaljom u skoku uvis na Svetskom prvenstvu u Pekingu.

Druin je osvojio zlato pošto je preskočio dva metra i 34 centimetara, a zatim je sva tri puta obarao letvicu na 2,36 metara.

Srebrne medalje osvojili su domaći takmičar Guovei Čang i svetski šampion iz 2013. godine Ukrajinac Bohdan Bondarenko sa preskočenih 2,33 metara.

Obojica su neuspešno pokušavali da preskoče 2,36 metara.