PL: Čelsi na pragu titule poslije trijumfa nad Junajtedom!

Fudbaleri Čelsija napravili su važan korak ka osvajanju titule u Premijer ligi jer su u derbiju 33. kola, pet rundi pre završetka nadmetanja, savladali Mančester junajted sa 1:0 i tako uvećali prednost u odnosu na drugoplasirani Arsenal na velikih deset bodova.

Fudbal 19.04.2015 | 10:00

Jedini pogodak u ovom derbiju delo je ovosezonskog heroja "plavaca" Edena Azara, koji je u 38. minutu pravovremeno utrčao sa leve strane u kazneni prostor gostiju, usput savršeno poslužen petom od strane Oskara i, sačekavši pravi trenutak, poslao loptu kroz noge Davida de Hee.

Tim Luja van Gala je davao sve od sebe da poravna rezultat i dodatno umakne četvrtoplasiranom Sitiju, koji pokušava da se domogne pozicije broj tri, poslednje koja direktno vodi u Ligu šampiona, no ta razlika sada je samo četiri boda, a "građani" su pritom odigrali meč manje.

Imao je Junajted 70% vremena loptu u svom posedu, imao nekoliko dobro prilika, ponajviše u završnici. Ali - na kraju se radovao tim Žozea Murinja, koji godinu dana nije izgubio premijerligaški meč pred svojim navijačima.

Na 2:0 Čelsi je mogao da poveća u 55. minutu, i to posle šuta Didijea Drogbe, odbitka lopte od De Heine glave, a potom udarca Azara iz ugla, kojim je pogodio prečku.

Okvir gola uzdrmao je i Radamel Falkao, 22 minuta kasnije, kada je umakao Kurtu Zumi, a levicom pogodio spoljašnji deo stative gola Čelsija.

Strepeo je u finišu Kurtoa, ispred kog su ceo meč odigrali i Bane Ivanović u odbrani i Nemanja Matić u veznom redu, a poslednji put to mu se dogodilo u 83. minutu kada je Vejn Runi pobegao Džonu Teriju prilikom kornera, a onda na centaršut Di Marije reagovao glavom - i poslao loptu preko prečke, ostavši tako i 15. uzastopni put bez gola protiv ekipe koju vodi Murinjo.

A ta ekipa bi već za 11 dana mogla da slavi titulu: ako sledećeg vikenda Čelsi pobedi u meču sa Arsenalom, onda bi u sredu, 29. aprila, trofej mogao da proslavi trijumfom protiv Lestera, jer bi tako i matematički ostao neuhvatljiv za pratioce.

Sautempton ne samo da nije uspeo da na gostovanju Stouku ostvari svoj primarni cilj, da pobedi, već nije ni bod odneo, a u porazu od 2:1 nije ni dominirao kako je to inače umeo da radi sa svojim rivalima.

Ipak, poveo je golom Šnajderlina, koji se našao na pravom mestu posle kornera sa desne strane i pokušaja glavom saigrača, no samo što je počelo drugo poluvreme, domaćin je uzvratio. Jedan potpuno neočekivani šut Nzonzija sa dvadesetak metara. Lopta je u luku pogodila prečku, da bi se odbila pravo pred Dijufa, koji ju je zakucao u mrežu za 1:1.

A onda, u 84. minutu, maestralan potez Čarlija Adama srušio je nade Sautemptona da, makar na kratko, pretekne petoplasirani Liverpul i otme mu poziciju koja vodi direktno u Ligu Evrope. Tada je, posle dosta "šetnje" po kaznenom prostoru "svetaca", lopta počela da odlazi iz peterca, a na oko 13 metara, na desnoj strani, vrhom visoko podignute kopačke zaustavio ju je Adam. On se odmah okrenuo ka golu i, čim je lopta pada, poslao oštar udarac u donji bliži ugao, postavivši tako konačniih 2:1. Dušan Tadić je oditrao prva 64 minuta ovog meča za goste, a Filip Đuričić nije bio u protokolu.

Everton je isprva iznervirao svoje navijače u utakmici sa pretposlednjim Barnlijem, jer je u 11. minutu došao do penala koji Ros Barkli nije realizovao usled dobre odbrane Hitona, ali kako je vreme odmicalo, sve je išlo bolje po ekipu sa Gudison parka.

Najpre je u 29. minutu Kevin Miraljas iskoristio dodavanje sa desnog krila da se iskrade iza leđa odbrane Barnlija i, neometan, izgradi sebi poziciju za precizan šut u mrežu, da bi u 45. minutu gosti ostali bez Barnsa koji je dobio drugi žuti karton. To je bilo više nego dovoljno da domaćin u nastavku sačuva stečeno, iako je gost pokušavao da se iskobelja iz opasne situacije u kojoj se našao, a samo je na bod ispred poslednjeg Lestera, koji pritom ima meč manje.