JSL: Zvezda sigurna pred derbi i čeka Partizana!

Fudbaleri Crvene zvezde novom pobedom, 0:1 protiv Voždovca na Vračaru, napravili su, što se njih tiče, najbolji mogući uvod za predstojeći "večiti derbi". Da li će u njega ući sa sadašnja dva boda zaostatka za vodećim Partizanom ili će deficit biti veći - zavisi od toga šta će crno-beli u nedelju uraditi na svom terenu protiv lučanske Mladosti.

Fudbal 19.04.2015 | 09:40

Crveno-beli ne pamte po dobru stadion Obilića u poslednje vreme. Pune dve godine tamo nisu bili uspešni, jednom i zbog svog sadašnjeg trenera Nenada Lalatovića, koji je tada vodio Voždovac do "minimalca", a istim rezultatom Zvezdu je minule jeseni na tom terenu pobedio i Rad, i to u osmini finala Kupa. Ovoga puta, međutim, "delije" su imale razloga za pesmu na stadionu "vitezova", a najviše ih je obradovao detalj iz 57. minuta kada je Luka Jović postigao gol za trijumf.

Punih dvadeset minuta crveno-beli su tražili i način da probiju dobro organizovanu i prilično pokretljivu defanzivnu postavku rivala, ali su tražili i sebe, kao da su čekali da neko drugi preuzme odgovornost. Ipak, kada god bi krenuli sa loptom napred, ona bi im zbog klizavog, kišom natopljenog terena, skoro uvek bežala ili u gol-aut ili kod suparničkih štopera, pa se sve do 23. minuta čekalo na neki potez vredan hvale.

Tada je Aleksandar Katai raspalio po lopti sa oko 20-ak metara, no Supić je bio na pravom mestu i sprečio nešto što bi moglo da se pretvori u atraktivan pogodak.

Uz nekoliko indvidualnih pokušaja Obiore Odite, bivšeg Partizanovog špica, čekalo se na naredno uzbuđenje punih 16 minuta, kada je Katai lepo uočio utrčavanje Lazovića, a njega je pritom na samoj ivici šesnaesterca rukom oborio Radivojević. Da je učinio to delić sekunde kasnije, bio bi penal za Crvenu zvezdu, a ovako je lotpa nameštena nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, odakle je Anđelković iz slobodnjaka pogodio gornji rub prečke.

Rezultatom 0:0 završeno je prvo poluvreme, u kome je viđeno čak 23 prekršaja, 14 koje su napravili Voždovčani, čime su u potpunosti "sasekli" igru rivala koji je imalo loptu u svom posedu čak 74% vremena.

Nedugo nakon što je meč nastavljen, crveno-beli su došli do odlične šanse za pogodak. Igrao se 54. minut kada je Anđelković dobro centrirao sa leve strane, Orlandić dobro zahvatio loptu glavom, a Supić fantastično reagovao na crti i sprečio pogodak krajnjim naporom.

Spasa za "zmajeve" nije bilo tri minuta kasnije - lopta je bila izbijena iz kaznenog prostora Voždovca, ali samo do Sava Pavićevića koji je, na oko 25 metara od gola, iskosa sa leve strane, leđima bio okrenut golu, pa ju je preko svoje glave vratio ka centru kaznenog prostora. A baš tu se našao mladi Zvezdin špic Luka Jović, koji je loptu prihvatio grudima, okrenuo se dok je ona padala u svoju levu stranu i levicom je, ne toliko snažno koliko precizno, poslao u mrežu za 0:1 i radost nekoliko stotina "delija".

Prvi opasan napad na ovoj utakmici Voždovčani su izveli posle primljenog gola, kada je u 62. minutu Odita centrirao sa desnog krila, a Jokić probao glavom sa više od deset metara i pritom poslao loptu pravo u naručje Zvezdinog golmana i kapitena Rajkovića. I, tada se borba baš rasplasmala.

Imao je lepu priliku Jović da u 70. minutu nisko dodavanje razigranog Anđelkovića pretvori u dupliranje vođstva, no šut sa 15-ak metara poslao je felširanu loptu dalje od dalje stative, da bi u sledećoj akciji ekipe koju vodi nekadašnji brzonogi Zvezdin bek, Bratislav Živković, strepeli i crveno-beli, a sve se okončalo nedovoljno dobrim pokušajem Adamovića.

Treneri su tada pribegli novim taktičkim zamislima, razumljivo - svako iz potpuno drugačijeg razloga. Živković je, umesto Jokića, koji je u 10. minutu zamenio Karaklajića, ubacio Đermanovića - a on je u 83. minutu imao lepu priliku sa leve strane, u kojoj je loše uputio šut, dok je Lalatović uvođenjem Bosančića i Ristića osvežio i ojačao vezni red, jer je izašao jedan od dvojice napadača, strelac Jović.

U samom finišu nije bilo većih uzbuđenja, ako se izuzme nesmotren start Sinđića nad Kataijem, pa se prilično mirno završilo prilično važno Zvezdino gostovanje uoči "večitog derbija" koji bi mogao i da reši kome će pripasti titula ove sezone.