Kvalifikacije za EP - pregled dešavanja!

Fudbaleri Nemačke slavili su sa 2:0 na gostovanju Gruziji u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine, Škotska nije imala milosti prema Gibraltaru (6:1), dok je Severna Irska trijumfom nad Finskom sa 2:1 napravili veliki korak ka Francuskoj.

Fudbal 29.03.2015 | 23:40

Grupa D: Biće žestoko - Nemačka i Škotska jure Poljsku, koja je ispustila pobedu u 91. minutu

Svetski prvaci su odlučili da se uozbilje, jer su bili izjednačeni sa po sedam bodova sa Škotskom i Irskom, dok je Poljska bila tri koraka ispred na čelu tabele D grupe. Puleni Joakima Leva su prikazali i slabu partiju u prijateljskom remiju sa Australijom (2:2), ali su na gostovanju Gruziji apsolutno dominirali.

Nemci su igrali bez pravog špica, koji im i nije preterano potreban kada Švajnštajger i Kros drže sredinu terena, a zajedno napadaju Ozil, Gece, Miler i Rojs, jer za njih malo koja odbrana ima rešenje.

Upravo je as Borusije već u šestom minutu uzdrmao prečku, potom još jednom zapretio kao i Miler, da bi u finišu prvog poluvremena "panceri" dva puta zatresli mrežu.

Najpre je Gece iz karambola uspeo da pronađe Rojsa koji je iskosa sa leve strane pogodio bliži ugao, da bi Miler u 44. minutu na dodavanje Ozila i uz malo sreće poslao loptu sa distance u donji desni ugao za 2:0.

Pored toga, svetski prvaci su prikazivali i poteze koji se viđaju samo na fudbalskim video-igricama, i nakon jedne takve akcije poništen im je pogodak zbog ofsajda, dok su u nastavku bez problema sačuvali ceo plen.

U Glazgovu se odigrao trenutak za istoriju, jer je Gibraltar postigao prvi pogodak u takmičarkoj utakmici koji je bio delo policajca i advokata, ali je Škotska već do poluvremena stekla 4:1 i obezbedila trijumf.

Dva puta je iz penala u 18. i 34. minutu bio precizan Šon Maloni, a mrežu rivala zatresala su i dva Stivena - Flečer i Nejsmit. Za još dva pogotka u nastavku bio je zadužen Flečer, te su Škoti prvi put od septembra 2006. godine i duela sa Farskim Ostrvima postigli šest golova u jednoj međunarodnoj utakmici.

Poljaci su na gostovanju Irskoj vodili od 26. minuta golom Peška, i imali su tri boda u džepu do 91. minuta, kada ih je razočarao Long nakon kornera.

Grupa F: Rumunija i Severna Irska čekiraju karte za Francusku

Farska Ostrva su vrlo dobro parirala Rumuniji, koja na svom terenu ipak slavila minimalnu pobedu golom Keserua iz 21. minuta, a u toj F grupi Severna Irska niže fantastične rezultate i zahvaljujući dvostrukom strelcu Lafertiju sa 2:1 srušila je Finsku, koja je preko Sadika u nadoknadi samo ublažila poraz.

Severna Irska je druga na tabeli sa 12 bodova, jednim manje od vodeće Rumunije u F grupi i ove dve reprezentacije se nalaze na pravom putu da overe karte za put u Francusku, jer trećeplasirana Mađarska ima sedam. Baš Mađarska je remizirala protiv Grčke, selekcije koja prolazi kroz agoniju nakon uspeha na Mundijalu. Posle pet mečeva, "heleni" nemaju pobedu, samo dva remija uz jedan postignut gol.

Na EURO2016 idu direktno dve najbolje ekipe iz svake grupe, kao i najbolja treća, dok će ostale trećeplasirane selekcije morati u baraž.