Kako je kraljevska kruna razbijena na sitne delove?! Prošlo je tačno 28 godina od jedne od najvećih pobeda Crvene zvezde u Evropi.

Fudbal 04.03.2015 | 17:00

Imala je Crvena zvezda u bogatoj istoriji dve zlatne epohe. Prvu, kada je generacija Vladimira Petrovića Pižona strojevim korakom gazila u UEFA Kupu i stala u predvorju raja, u finalu protiv Borusije iz Mehengledbaha. I onu drugu, svima dobro poznato kada je pokorila Stari kontinet.

Između antologijskih driblinga Vladimira Petrovića Pižona i Dejana Savićevića, između golova Dušana Savića i Darka Pančeva, smestio se vanvremenski meč. Imao je Real Madrid teške poraze u istoriji, ali će vam fudbalski istoričari reći da se niko nikada nije tako grubo našalio sa kraljevskim klubom kao Crvena zvezda tog ledenog 4. marta 1987.godine.

Pokojni Velibor Vasović udarao je temelje najboljeg tima u istoriji fudbala na prostorima bivše Jugoslavije. Radio je to na perfektan način. Trijumfi nad Panatinaikosom i Rozenborgom raspalili su euforiju među navijačima Crvene zvezde do te mere da nije zazirao od kvaliteta Real Madrida. Od dana kada je žrebom odlučeno da će crveno-beli prolaz u polufinale Kupa šampiona morati da potraže u dvomeču sa najvećim evropskim klubom u Beogradu, među Zvezdinim fanovima, zaživeo je slogan koji se i dan danas prenosi sa kolena na koleno:
„U sredu četvrtoga marta j....o Butragenja, Sančeza i Valdana“.

Da, trio iz pesmice bio je udarna snaga Holanđanina Lea Benhakera. Tu su još bili i španski reprezentativac Gordiljo (čuven po spuštenim štucnama), pa Hoze Antonio Kamačo, golman Bujo, bek Ćendo... Sve sami Realovi besmrtnici. Međutim, dok je 90.000 ljudi na najvećem srpskom stadionu uporno ponavljalo „nije nam hladno“ zvezde kraljevskog kluba su se klizale kao bambi na ledu. Supersonični Borislav Cvetković im je vadio dušu na pamuk, Boško Đurovski na sredini terena delovao poput švajcarskog sata, Dragan Stojković Piksi je prepoznatljivim potezima obeležio teritoriju želevši da poruči Špancima da se u Beogradu neće lepo provesti.

Možda je pregrubo reći, ali Crvena zvezda je odigrala 4.marta 1987.godine najbolje poluvreme u istoriji, poluvreme zbog kojeg je novinar Bogdan Tirnanić poručio da će Beograd biti uvek veći grad od Njujorka. Posle samo 11 minuta igre Crvena zvezda je imala dva gola prednosti da bi potop Kraljeva potvrdio Bora Cvetković trkom i spretnom reakcijom (38. minut). Istina, mladi golman Stevan Stojanović u uvodnoj fazi meča odbranio je penal Meksikancu Ugu Sančezu...

Kao i svaki veliki meč igran u Beogradu i za ovaj je vezana nikad dokazana urbana legenda. Navodno, igrači Reala su bili nepripremljeni za beogradsku zimu i na zaleđeni teren Marakane su istrčali u kopačkama sa 13 krampona (i zato su se klizali). Istina je da su gosti u nastavku odigrali znatno bolje. Komentator Vladanko Stojaković prvi put je bio u očaju u 65.minutu kada je Ugo Sančez iskoristio grešku Milana Jankovića... I pored toga Zvezda je nastavila da napada, a pomenuti Janković je u 83. minutu golom iz penala ponovo doneo Zvezdi tri gola prednosti.

Drhtale su tribine Marakane od uzbuđenja, svi su verovali u tim trenucima magnovenja da će crveno-beli prolaz u polufinale KEŠ-a overiti već u prvom meču u Beogradu. Međutim, pogodak Sančeza iz penala vratio je temperaturu u Ljutice Bogdana na normalu.

Znalo se da će posle beogradskih 4:2 odluka biti doneta u Madridu. A Zvezda na Bernabeu nije bila ni senka ekipe koja je razbila četu Lea Benhakera dve sedmice ranije. Crveno-beli su lako položili oružuje. Golovi Butragenja i Sančeza bili su dovoljni Realu da prođe dalje, što je ujedno bio poslednji put u mečevima eliminacionog tipa da kraljevski klub nadoknadi dva gola minuta iz prvog meča koji je igrao u gostima...

CRVENA ZVEZDA – REAL MADRID 4:2 (3:0)