Franak gasi predstavništva BiH

Zbog enormnog porasta vrijednosti švajcarskog franka u odnosu na druge valute i nezapamćenog monetarnog udara na berzama, u pitanje je doveden opstanak pojedinih diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) BiH u svijetu, prvenstveno u Ženevi i Bernu!

Bosna i Hercegovina 28.01.2015 | 10:30
Franak gasi predstavništva BiH

Kako saznaju "Nezavisne", prije dva dana sjedištu Ministarstva spoljnih poslova BiH urgencijom se obratio ambasador Miloš Prica, stalni predstavnik BiH u Misiji pri UN-u u Ženevi, koji upozorava da će posljedica "divljanja" franka i nebrige sjedišta u Sarajevu doslovno biti gašenje ovog iznimno važnog diplomatskog predstavništva.

Prica naglašava da je u samo 24 sata vrijednost švajcarskog franka porasla za čitavih 25 posto, što je, osim hiljada građana BiH, pogodilo i sve zaposlene i diplomate u bh. misijama u Švajcarskoj, kojima plate i naknade za stanove uplaćuju u konvertibilnim markama, ali ih oni podižu u francima.

"Sa punom moralnom odgovornošću stojimo iza tvrdnje da Stalna misija u Ženevi više ni na koji način ne može sebe izdržavati sa trenutno važećim budžetom izraženim u KM, u situaciji divljanja vrijednosti franka, kojem se ne vidi kraj, jer smo se i prije toga sa velikim teškoćama i enormnim odricanjima jedva uklapali u buždet", upozorava ambasador Prica.

Navodeći kako uvažava teško ekonomsko stanje u zemlji, iz čega proizilazi i neophodnost mjera štednje, ambasador zaključuje da se proteklih godina na DKP mreži moglo uštedjeti "neuporedivo više".

"Nikada nije bilo volje, političke, lične, da se to učini. Štednju treba provoditi kao i u drugim zemljama - privremenim zatvaranjem izvjesnog broja DKP-a, a ne konstantnim smanjivanjem prinadležnosti svih DKP-a, čime su dovedeni do prosjačkog štapa! Politički oportuno i najlakše usaglasivo je rezanje svih proporcionalno, nego se pozabaviti obimom naše DKP mreže, koji postaje neodrživ sa stanovišta obima budžeta", naglašava Prica u svojoj urgenciji.

Dakle, kako sada stvari stoje, dalje djelovanje Misije BiH pri UN-u u Ženevi je apsolutno upitno, no cijela priča sama po sebi ima duboke uzroke, koji su sadržani u sveprisutnom nepotizmu i višegodišnjem pogrešnom vođenju ekonomske politike u sjedištu diplomatije, s čim se slaže i Ana Trišić-Babić, zamjenik ministra spoljnih poslova.

"Sama činjenica da je BiH jedina u regionu budžet DKP-a vezala za KM dovoljno govori o kakvim se opasnim eksperimentima radi, a to samo zbog samovolje pojedinaca u Sektoru opštih poslova koji se apsolutno izdigao iznad Ministarstva, baveći se bilateralom i multilateralom, umjesto svojom djelatnošću. Tako se Ministarstvo spoljnih poslova u posljednjih godinu dana pretvorilo u ministarstvo opštih poslova, jer su pojedinci apsolutno nekompetentnim pristupom ugušili rad prave diplomatije", kaže Trišić-Babićeva za "Nezavisne".

Šta se sve dešavalo daleko od očiju javnosti potvrđuje i to što su mnogi iz ovog sektora, kako navodi Trišić-Babićeva, za svoj "rad" nagrađeni premještajem na neke od atraktivnih destinacija u svijetu.

"Dajući značaj Agenciji za državnu službu, sve ove poslove vode državni službenici i nije dozvoljeno uplitanje ministra i zamjenika. Zbog novonastale situacije Ministarstvo spoljnih poslova sada treba urgentno ići prema Ministarstvu finansija i Parlamentarnoj skupštini BiH, kako bi bio promijenjen način obračunavanja plata, ako uopšte imamo namjeru da zadržimo neke ključne misije u svijetu. Alarmantno stanje je od Njujorka pa nadalje", upozorava Trišić-Babićeva.

Mnoge dugogodišnje i karijerne diplomate, s kojima smo proteklih mjeseci razgovarali, imali su gotovo identičan presjek trenutnog stanja: "Preživljavanje DKP-a postalo je suština diplomatskog djelovanja", što dovoljno govori o značaju koji država pridaje spoljnim poslovima i vlastitom imidžu.

Hljeb u Ženevi do 20 KM!

U svom dopisu ambasador Prica sjedište izvještava da u ovom trenutku ima 11 posto manju platu od plate tehničkog sekretara u Misiji Crne Gore (koji radi četiri dana u sedmici po ugovoru o djelu), naglašavajući da je o platama ostalih zaposlenih suvišno govoriti. Kao ilustraciju navodi troškove života u Ženevi i cijene osnovih živitnih namirnica po kojima u ovom trenutku kilogram hljeba košta 20 KM, kilogram trešanja 36 KM, sira 100 KM, a bifteka čak 180 konvertibilnih maraka!

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

zvornik

28.01.2015 09:40

Cista laz ja zivim u Svici kilogram hljeba kosta 3 KM.

ODGOVORITE
Name

re Zvornik

28.01.2015 09:56

Zavisi kakav ti hljeb jedes,ne jede ovaj Brica isti hljeb,kilogram hljeba u Ch je, zavisi gdje oko 7KM.

ODGOVORITE
Name

ljiljana

28.01.2015 09:58

IMA hljeb u Migrosu za 1.9fr,koji hljeb to jedes? Kad znas cijene zasto ne napisa kolika ti je plata I sta si radio za nju?

ODGOVORITE
Name

Md

28.01.2015 09:58

Treba pozatvarati sva presdavnistva po svijetu svejedno ne sluze nicemu,jedino njih nikad ne mozes dobiti preko telefona,i ne mogu nikad da ti pomognu kad zatreba.

ODGOVORITE
Name

ЖИКА Ж

28.01.2015 11:23

У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ ЗАХВАЉУЈУЋИ ПРЕДСЈЕДНИКУ ДОДИКУ ЈЕДЕМО ХЛЈЕБ ОД ЈУЧЕ!

ODGOVORITE