Slijedi novi talas zaduživanja?


Javni dug BiH na kraju septembra ove godine dostigao je gotovo 11 milijardi i 250 miliona maraka. Ekonomisti su mišljenja da je, zbog nivoa duga i dospjelih potraživanja, vrlo izvjesno da bi u 2015. godini BiH lako mogla doći u situaciju da ne može da servisira kredite i tekuće obaveze, čime će dublje potonuti u novi krug zaduživanja da bi se vraćali dugovi.

Bosna i Hercegovina 19.12.2014 | 17:10
Slijedi novi talas zaduživanja?

U odnosu na kraj 2013. godine, unutrašnji i spoljni dug Bosne i Hercegovine samo za devet mjeseci narastao je za preko 820 miliona maraka, podaci su Ministarstva finansija i trezora BiH.

Unutrašnji dug je nešto veći od 3 milijarde i 100 miliona maraka. Spoljnji dug iznosi preko 8 milijardi i 100 miliona, a narastao je u odnosu na prošlu godinu za više od 700 miliona maraka.

Ti podaci govore da će se nova vlast suočiti sa veoma vrućim krompirom, smatra ekonomski analitičar Aleksa Milojević. Prema njegovom mišljenju, trenutno ne postoji pravi recept za izlazak iz dužničke krize.

“Mi nemamo tekućih prihoda. Ove godine će biti umanjen društveni proizvod u BiH za skoro milijardu maraka, a otplatna rata će biti blizu milijardu i po maraka, znači, to je nemoguće vraćati. Sve je manja zaposlenost. Firme propadaju, dodatna vrijednost se smanjuje i skoro se nema više šta ni prodati, tako da smo mi sada u dužničkom ropstvu. Vjerovatno sada slijedi ono što je već uobičajeno - reprogramiranje dugova na neki dugi rok. Doći ćemo u situaciju u kakvoj se danas nalaze neke afričke zemlje – vrtićemo se u krug, prolongiraćemo dugove, vraćati samo kamatu, a glavnica će ostajati netaknuta, ista", kaže Milojević.

Profesorka sarajevskog Ekonomskog fakulteta Azra Hadžiahmetović ističe kako se po trenutnom stanju duga Bosna i Hercegovina može posmatrati kao zemlja koja još nije prešla prag zaduženja.

Ali, stvarnost je malo drugačija jer je upravo veliki iznos tog duga nastao u vrlo bliskoj prošlosti. Problemi sa budžetima na svim nivoima bi mogli potrajati nekoliko godina i to može stvarati poteškoće u servisiranju dugova, kaže Ahmetovićeva.

“Nijedan budući dug ne treba biti bez prateće dokumentacije na koji način će to biti usklađeno sa ekonomskim parametrima i procjenama ekonomskog rasta. To je jedan aspekt, a drugi, vrlo važan, s obzirom da je država BiH obveznik po spoljnom dugu, da država i njene institucije ne mogu biti samo protočni bojler kada je u pitanju zaduživanje nižih nivoa vlasti. Ono što mislim jeste da problematiku duga, posebno spoljnog duga, treba vratiti tamo gdje joj je i mjesto, na državni nivo, odnosno na Savjet ministara i Ministarstvo finansija i trezora BiH", ističe Ahmetovićeva.

Dugovi Bosne i Hercegovine posljedica su i ogromne korupcije s kojom se zemlja suočava, podsjećaju na to u Transparensi Internešnalu. U toj organizaciji su upozoravali i na netransparentnost u donošenju odluka o zaduživanju.

Godinama se zahtijeva da se javnosti i nadležnim institucijama dostavljaju obrazloženja o namjeni kredita, uslovima, kamatama, detaljnom opisu načina vraćanja, kaže portparolka Transparensija Ivana Korajlić.

“Primjera je mnogo gdje su se, na primjer, za penzione i zdravstvene fondove uzimali krediti od komercijalnih banaka po jako lošim uslovima. Tražili smo i da se objave javnosti koji su uslovi kredita, šta su dogovori i šta je platforma sa MMF-om, od kojeg na kraju krajeva BiH i zavisi. Da ne govorimo i da smo upozoravali kada je bilo riječi o sredstvima sa donatorske konferencije gdje su većina tih sredstava na kraju krajeva, krediti. Još uvijek nema adekvatnih informacija prema javnosti, koji su uslovi tih kredita. Naše vlasti samo gledaju kratkoročno da riješe problem i očuvaju socijalni mir tako što će određenim kreditom pokriti određene budžetske rupe, koje nastaju zbog neodgovornog trošenja budžetskih sredstava i zbog činjenice da ogroman procenat budžetskih sredstava odlazi u privatne džepove”, navodi Korajlićeva.

„Ogroman dug blokirao je razvoj koji bi se trebao dešavati u ovoj zemlji, a zaduživanje je išlo u neprosperitetne projekte“, kaže Milojević.

“Upravo u onim godinama kad smo se najviše zaduživali, mi smo imali najmanji razvoj. To znači da su ti dugovi pogrešno usmjereni, išli su u budžete i potrošnju, išli u komunalne i dugoročne investicije za izgradnju puteva, koji nemaju svoju ekonomski opravdanu otplatu, tako da se radi o neekonomskim ulaganjima.”

BiH je najviše dužna najpoznatijim svjetskim kreditorima država. Pomoćnica ministra finansija i trezora Zakira Muratović nabrojala je najveća dugovanja te kolike rate dospijevaju za plaćanje tim finansijskim institucijama:

“Stanje duga na dan 30.9. ove godine prema MMF-u iznosilo je milijardu i 93 miliona KM, Evropskoj banci za obnovu i razvoj 766 miliona KM i Svjetskoj banci IDA milijardu i 777 miliona a Svjetskoj banci IBRD po starom dugu iznosilo je 416 miliona KM. U 2015. godini očekuje se dospijeće obaveza uglavnom po već postojećim kreditina u iznosu od 612,8 miliona KM.”

Analitičari su mišljenja da će se morati krenuti s radikalnim rezovima ako se želi barem usporiti enormni rast dugovanja.

Ukupno bi BiH u ovoj godini trebala izmiriti 760 miliona KM dospjelih potraživanja. Samo tokom decembra biće vraćeno oko 120 miliona KM. Već sada traju i pregovori o novim kreditnim aranžmanima. O štednji se malo govori.

Možda ne bi bilo loše da se bh. lideri ugledaju na predsjednika Francuske Fransoa Olanda, koji je ukinuo službena vozila, smanjio plate državnim službenicima i do 40 odsto, te ukinuo podršku crkvi. Time je toj zemlji, prema pisanju tamošnjih medija, donio četiri milijarde evra uštede koje se ulažu u zapošljavanje, razvoj i socijalnu podršku.

Izvor: RSE

Komentari / 17

Ostavite komentar
Name

lapsus linguae

18.12.2014 21:58

Još malo pa livada.

ODGOVORITE
Name

Nikola

18.12.2014 22:02

2015 ce biti godina velikih demonstracija doslo je se do zida i stranac vise nece davati kredite sto je i normalno tako da su nemiri pred nama.A neka i dodje do toga da se obracunamo sa bandom.

ODGOVORITE
Name

Cazim

18.12.2014 22:23

Sad će proleće pa ćemo jesti list.

ODGOVORITE
Name

nedjo2

19.12.2014 07:15

Ako ga bude odnijeće oni i lišće.

ODGOVORITE
Name

Logika...

19.12.2014 08:16

I onda pojedinci kažu da je omladina pokvarena,kao neki dan kada su bejzbol palicom ušli tipu u kuću... Bejzbol palica je široko dostupna, posao već nije...

ODGOVORITE
Name

Helikopter

19.12.2014 08:24

E moj Nikola, nećeš ti njih ni vidjeti, kad zagusti odoše oni na Maldive, u Rusiju, u Monako a ja i ti ćemo se brčkati u ovom blatu.

ODGOVORITE
Name

gojko

19.12.2014 08:29

Nisu pošteno ni sjeli u fotelje, a odmah zaduženje.

ODGOVORITE
Name

pravda

19.12.2014 08:51

DUG JE ZAO DRUG...

ODGOVORITE
Name

Edo , Slatina - Tuzla

19.12.2014 08:54

Slušam sinoć Čovića , moli da se uspostavi vlast na svim nivoima, jer ga strah opravdanog nezadovoljstva gradjana ! On najveći lisac moli , znači stvar je stvarno loša ! A jedina svijetla tačka u svemu što nas , nadam se , neće opet natjerati da jedni druge ubijamo a sve za njihove interese i ciljeve , a narodi nadam se da nisu više glupi!

ODGOVORITE
Name

Nenad

19.12.2014 09:54

A, može li neko da mi objasni za šta je sad taj dug? Otvaraju nove firme ili šta? Da li imaju ti ljudi obraza? Pa kako ih nije sramota? Da li njima bude žao kad gledaju svu ovu sirotinju u državi?

ODGOVORITE
Name

Realno

19.12.2014 10:10

Bolje bi bilo prikazati podatke po entitetima da se vidi kako "bolji" dio je do guše u dugovima skoro do zakonskog maksimuma a prosjek popravlja FBiH

ODGOVORITE
Name

zirant

19.12.2014 10:11

Rješiće to čizmica sve.

ODGOVORITE
Name

amater

19.12.2014 10:19

Novo kao i staro zaduživanje nema veze sa radnim narodom-to je samo za staru i novu vlast -treba platiti toliki broj političara, službenika, poslanika itd,a radni narod će prije ili poslije morati da vraća.

ODGOVORITE
Name

MILOŠ

19.12.2014 11:05

A ja bih dodao da EU odgovara ovo stanje.

ODGOVORITE
Name

divlja jabuka

19.12.2014 13:12

Vijeće ministara, dvije vlade entiteta, kantonalne vlade, svaki mjesec nas koštaju preko pola miliona maraka. Ako se tome dodaju svi ostali zaposleni u gore navedenim organima, te ostalim republičkim i entitetskim organima to jest silni delegati odnosno poslanici, te zaposleni po lokalniom upravama, pa onda takozvanim nevladinim organizacijama, ne može se ni dokučiti koliko je to miliona njima za odlične plate svaki mjesec. To Amerika ne bi izdržala. I onda, logično, uzimaju kredite. Sve ih treba rastjerati. To će i biti tokom 2015 godine jer taj njihov sistem ne može opstati. I takozvani društveni procesi ipak podliježu PRIRODNIM ZAKONIMA. Dakle, idioti mogu zidati kule i gradove na svoj izopačeni način a onda im se to sve sruši kao kula od karata. Da me se pogrešno ne razumije, naravno da te vlade i ostali organi trebaju u svakom organizovanom društvu, ali sa do 20% svih tih zaposlenih u svim tim organima i ostalim organizacijama. Oni koji su nivoa da čuvaju koze i ovce, ovdje žare i pale, već bar 20 godina! Vrijeme je da se okrenu poslu koji znaju da rade. Dakle mogu da biraju, ili da čuvaju ovce, ili da čiste poslovne prostorije fabrika, rade kao manuelni radnici, stražari itd. Drugačije neće ići, dopadalo se to nekome ili ne.

ODGOVORITE
Name

Bobar

19.12.2014 14:32

Zna li neko sta je sa Bobar banke, danas je trebala odluka o daljem radu iste!?

ODGOVORITE
Name

Zakon

19.12.2014 17:30

Pa dobro narode i jednog i drugog entiteta šta vi hoćete političari nas muzli 20 god doveli nas pred kolaps i došli izbori Tamam da nešto izmjenimo mi opet glasamo za iste i koje nama kriv

ODGOVORITE