F1: Rozbergu pol za posljednju trku!

Vozač Mercedesa Niko Rozberg osvojio je pol poziciju pred Veliku nagradu Abu Dabiju, poslednju trku ovogodišnjeg šampionata Formule 1.

Ostali sportovi 22.11.2014 | 20:40

Nemac je do najbolje startne pozicije pred nedeljnu trku na stazi “Jas Marina”, od 14 časova, došao krugom u vremenu od 1:40.480 minuta.

Rozbergu će se u prvom redu na startu pridružiti timski kolega i vodeći u generalnom plasmanu Luis Hamilton, dok će treću poziciju zauzeti vozač Vilijamsa Valteri Botas.

Pred veliko finale sezone, za koje će biti dodeljeni dvostruki bodovi, Hamilton ima 17 bodova više od Rozberga. To znači da je Hamiltonu potrebno da bude prvi ili drugi na trci, bez obzira na rezultat koji njegov timski kolega ostvari, dok je Rozbergu potrebno da u slučaju trijumfa Britanac bude u najboljem slučaju treći.

Rozberg je u Abu Dabiju osvojio 11. pol ove sezone i to tako što je odvozao savršen krug i za četiri desetinke pobedio Hamiltona, koji je u odlučujućim trenucima napravio dve greške. Malo je falilo da se u njihovu borbu umeša i Botas, ali je na kraju bio jednu i po deset iza Britanca.

Uz Finca će u drugom startnom startnom redu biti njegov timski kolega Felipe Masa, a iza će slediti dvojac Red Bula, Danijel Rikardo i Sebastijan Fetel. Prvu desetoricu kompletiraće vozač ekipe Toro Roso Danil Kvjat, Dženson Baton u Meklarenu i dvojac Ferarija, Kimi Raikonen i Fernando Alonso.

U prvom delu kvalifikacija nije viđeno nikakvo iznenađenje, a uz vozače Katerhema, koji su se vratili posle dve trke odsustva, i Lotusa eliminisan je i Esteban Gutijeres u Zauberu. Roman Grožan je imao 16. vreme, ispred Estebana Gutijeresa, Pastora Maldonada, Kamuija Kobajašija i debitanta Vila Stivensa.

Drugi deo takođe nije doneo velika iznenađenja, a prvi ispod crte bio je drugi vozač Meklarena Kevin Magnusen. Pored njega, eliminisani su i Žan-Erik Vernj u bolidu ekipe Toro Roso, dvojac Fors Indije, Serhio Peres i Niko Hilkenberg, i Adrijan Zutil u Zauberu.