SP: Srpkinje u četvrtfinalu!

Košarkašice Srbije plasirale su se u četvrtfinale Mundobasketa, pobedom nad selekcijom Kube sa 86:79 (16:23, 26:16, 18:23, 26:17).

Košarka 01.10.2014 | 22:35

Izabranice Marine Maljković su u veoma neizvesnom meču ušle u poslednji minut sa četiri poena prednosti, a onda su dve blokade Tijane Ajduković presudile Kubankama, pa će Srbija biti protivnik Turske u četvrtfinalu.

Meč je počeo u ujednačenom ritmu, igralo se praktično koš za koš, iako je Kubankama servirana serija u kontri, a prednjačila je Amargo sa šest poena do 12:12. Pri ovom rezultatu počela je serija Kubanki od 9:1, a blistala je Sepeda koja je ekipu odvela na 23:16 za kraj prve četvrtine.

Milica i Ana Dabović su uzvratile, da bi poenima Milovanovićeve za seriju od 10:2 Srbija konačno opet preuzela vođstvo u 16. minutu utakmice. Mirna ruka Milice Dabović donela je Srbiji +6 pred kraj poluvremena, ali je Amargo trojkom smanjila na 42:39 pred odlazak na odmor.

U prvom poluvremenu, Amargo je predvodila Kubanke sa 15 poena, dok je Ana Dabović bila najefikasnija u taboru Marine Maljković sa 13 poena uz četiri skoka. Naše košarkašice su dobro koristile slobodna bacanja (12/14), Kubanke su imale tri pogotka iz četiri šuta sa linije penala.

Nadovezala se Jovana Rad na početku drugog poluvrremena za +7, na šta je odgovorila Sepeda, pa je Kuba izjednačila pred završnicu treće deonice, a zatim i povela sa 62:60 pred početak odlučujućeg perioda igre. Napeto je bilo do same završnice, kada su Milica Dabović i Milovanovićeva odvele Srbiju na 83:79, samo 53 sekunde pre kraja utakmice. Usledila je žestoka borba da se obuzda ofanzivni skok Kubanki, a presudila je Ajdukovićeva sa dve blokade, pa je Kazanova bila prinuđena da faulira Milicu Dabović u kontri, čime su ugašene nade protivničkog tima.

Ana Dabović je bila najefikasnija sa 21 poenom, Jelena Milovanović je ubacila 18, a Milica Dabović 14 poena. Ajdukovićeva je meč okončala sa tri blokade i osam poena, dok je Sepeda predvodila Kubu sa 18 poena, Amargo je ubacila 17.

Srbiju će u četvrtfinalu Mundbasketa u Turskoj dočekati baš domaća selekcija, koja se direktno plasirala u ovu fazu takmičenja kao najbolja ekipa u grupi B.