Ovo je najmoćnija stvar u univerzumu

Najveća eksplozija koju možete da zamislite nije ni blizu onome šta univerzum može da stvori. Kada zvezde 150 puta veće od našeg sunca eksplodiraju, one stvaraju nasvetlije izvore svetla u univerzumi i za nekoliko sekundi oslobode energije koliko će naše Sunce stvoriti tokom svog celog životnog veka od 10 milijardi godina, piše "Business Insider".

Zanimljivosti 20.09.2014 | 17:15
Ovo je najmoćnija stvar u univerzumu

U pitanju je energija koja je jednaka energiji koja se nalazi u 10 triliona triliona milijardi bombi od jednog megatona.

Ove eksplozije stvaraju talase radijacije visoke energije, koje astronomi smatraju najmoćnijim stvarima u univerzumu. Pritom, ovi talasi možda nam onemogućavaju da pronađemo život na drugim planetama.

Naučnici smatraju da nismo sami u univerzumu, ali ukoliko je to tačno, gde je taj život? Jedno objašnjenje bi moglo da bude da je život u kosmosu zaista redak zbog toga što ovi talasi radijacije sterilišu kosmos.

U pitanju su neverovatni naleti radijacije koji traju od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, ali ponekada mogu trajati i nekoliko časova.

Na Zemlji se gama radijacija generiše iz radioaktivnog raspadanja elementata i izuzetno je opasna za živa bića.

Ove zrake gama radijacije – gama nalete – stvara najmoćniji tip zvezdane eksplozije, hipernova.

Hipernove predstavljaju spektakularnije verzije nešto poznatijih supernova – masivnih eksplozija svetla i energije do kojih dolazi kada eksplodira zvezda velike mase. Kada se to desi, eksplozija lansira ogromne količine štetne gama radijacije u svemir izuzetno velikim brzinama.

Ukoliko se naša planeta nađe na putu, možemo da se pozdravimo sa masovnim, ako ne i kompletnim istrebljenjem. Ovakvi događaji bi možda mogli i da sterilišu svemir.

Pritom, ukoliko su druge planete poput Zemlje, onda bi bile potrebne milijarde godina evolucije kako bi ta civilizacija stigla do tačke da može da izgradi svemirske brodove kako bi napustila svoj solarni sistem i krenula u istraživanje drugih svetova.

Gama zraci su najsvetliji izvori svetlosti u univerzumu i prvi put su otkriveni sasvim slučajno, na vrhuncu Hladnog rata. Krajem 60-ih godina prošlog veka, SAD su poslale seriju vojnih satelita koji su imali zadatak da posmatraju svemir i tragaju za ostacima gama radijacije koje bi izazvala nuklearna testiranja Rusa. Sateliti su pronašli gama radijaciju, ali od izvora udaljenih milijardama svetlosnih godina.

Zbog toga što su toliko svetli, gama zrake možemo posmatrati sa izuzetno velikih udaljenosti i u svim delovima kosmosa.

Komentari / 0

Ostavite komentar