'Alo FIBA! Testirate li vi Amere na doping?!

Po okončanju Svetskog prvenstva u košarci, u čijem je finalu reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država savladala našu sa 129:92, stotine komentara čitalaca Blicsporta ponavljali su "lako je njima da pobeđuju, kada se ne testiraju na doping". Na tu temu zatražili smo odgovore od nadležnih međunarodnih institucija.

Košarka 18.09.2014 | 20:45
'Alo FIBA! Testirate li vi Amere na doping?!

Najpre smo kontaktirali sedište FIBA, kako bismo od organizacije koja na svetskom nivou brine o razvoju košarke čuli - koliko ima istine u takvim glasinama, koje su se u našoj javnosti poodavno pojavile tokom jednog TV prenosa, iz usta jednog od komentatora.

Takva opaska dodatno je "podgrejana" činjenicom da su Amerikanci svoju samovolju pokazali i u Španiji, gde uoči finala nisu održali konferenciju za štampu na koju su obavezni pravilima FIBA, što je samo povećalo opšte uverenje "da oni radi šta hoće, jer im se može", pa "mora biti da je tačno ono i o dopingu".

A ispostavilo se da ta tvrdnja, da "Amerikanci ne podležu doping pravilima", te da se "oni ne testiraju na velikim takmičenjima, jer američka košarkaška federacija garantuje za njih", nema apsolutno nikakvu vezu sa istinom.

"Članovi svih timova koji su učestvovali na Svetskom prvenstvu u košarci 2014. testirani su i pre takmičenja i tokom takmičenja u Španiji", potvrdio je za Blicsport Sajmon Vilkinson, koordinator za komunikacije svetske kuće košarke.

On je istakao i da su, pored obaveznih pregleda pod nadzorom FIBA, Amerikanci na sopstvenu inicijatu izvršili i dodatna testiranja svojih košarkaša.

"Pored obaveznih testova koji su predviđeni (saradnjom FIBA i Svetske anti-doping agencije, a koji su sprovođeni i pre i tokom Mundobasketa), Košarkaška asocijacija SAD je svoje reprezentativce podvrgla dodatnim testiranjima pred ovo takmičenje, a ta testiranja obavila je Anti-doping agencija Sjedinjenih Američkih Država", istakao je Vilkinson.

Na sve ovo, FIBA je podigla borbu protiv nedozvoljenih supstanci na šampionatu planete na dodatni nivo: još u januaru 2014. počela su preliminirana ispitivanja onih košarkaša za koja su postojala čvrsta verovanja u svetskoj kući košarke da će se učestvovati na Mundobasketu.

U saradnji sa brojnim nacionalnim anti-doping institucijama, FIBA je formirala "Sportske biološke pasoše", uzimajući uzorke krvi i urina košarkaša iz svih reprezentacija koje su se potom nadmetale u Španiji od 30. avgusta do 14. septembra.

I, ne samo to. Kada su reprezentacije stigle u Španiju, obavljeno je dodatno, nenajavljeno, testiranje pojedinaca iz svih timova, koje je obavljeno u saradnji sa NADO, španskom agencijom koja se bori sa problemima dopinga u sportu.

Ukupno je uzeto 117 uzorka, koji su testirani i pojedinačno, u smislu da se vidi da li je neka nedozvoljena supstanca u vidu dopinga korišćena neposredno pred početak Mundobasketa, ali su posmatrane i vrednosti određenih važnih pokazatelja u krvi i urinu. To je učinjeno kako bi se uporedili sa prethodnim vrednostima, koji su bili upisani u "biološke pasoše" sportista, a sve u skladu borbe protiv "hGH"-a, ljudskog hormona rasta koji je jedna od modernijih "tekovina" nesportskom pristupu ostvarivanja sportskih ostvarenja, što je bilo prvi put da FIBA na to testira košarkaše pred svoje veliko takmičenje.

Na sve to, tokom takmičenja su birani igrači iz svih timova, koji su potom prolazili kroz klasične, a i dalje rigorozne kontrole, čije uzorke je analizirala Svetska anti-doping agencija.

Amerikanci, dakle, nisu nijednom bili izuzeti iz ovih testiranja, čak su obavili i dodatna, "o svom trošku", pa ma koliko bilo naših ljudi koji su prethodnih dana, posle finala, ponavljali "lako je njima da onako pogađaju kad su dopingovani", to niti ima veze sa istinom u ovom slučaju, niti objašnjava njihovu surovu preciznost.

Što bi jedan proslavljeni srpski košarkaš rekao u neformalnom razgovoru sa nama "Kada neko šutira trojke 6-od-6, to nema veze sa dopingom - ima veze sa satima i satima vežbanja, treninga od kojih bismo svi mogli da naučimo nešto, samo kada nove generacije ne bi mrzelo da ih i sami sprovode, individualno, pre ili posle ekipnog rada u klubovima". Sreća naša, pa u novoj generaciji srpske košarke imamo - baš takve, potpuno posvećene sportu koji vole. I baš oni poručuju Amerikancima: "Vidimo se mi u Riju, na Olimpijskim igrama 2016".

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Tamo Daleko Breee

18.09.2014 18:59

nisu oni u pravom smislu te reci oslobodjeni. oni se formalno testiraju kao svi ostali,ali odradjena ispitivanja kontrolisu oni! njihova medicina u sportu je toliko napredna i razvijena da je poznato da postoje stimulansi koji su i korak ispred bilo kakvih analiza! nemojmo pricati o sutiranju trojki 6 od 6... pricajmo o ritmu i fokusu koji je isti od prvog do cetrdesetog minuta... pa sta su sad igraci iz celog sveta lenji pa nemogu da dostignu formu amerikanaca... pa dajte,ko u to veruje??? nismo deca!

ODGOVORITE
Name

Milojko-Banja luka

19.09.2014 07:08

Treba imati hrabrosti pa testirati Amerikance, a FIBA je kao i sve međunarodne institucije američki sluga.

ODGOVORITE