Milan Mandarić o Partizanu i Zvezdi

Narod ne treba da se plaši velikih cifara, odgovara američki biznismen Milan Mandarić u intervjuu za „Blic“ na pitanje da li postoji mogućnost da neka kompanija ili pojedinac uloži sto miliona za kupovinu Crvene zvezde ili 80 miliona evra za Partizan.

Fudbal 17.09.2014 | 17:15
Milan Mandarić o Partizanu i Zvezdi

Vlasnik Šefild venzdeja već duže je zagovornik ideje da se fudbalski klubovi u našoj zemlji privatizuju.

- Klub u Premijer ligi vredi između 300 i 400 miliona funti. Klub koji se iz Čempionšipa bori za Premijer ligu, kao što je Šefild venzdej, vredi između 50 i 60 miliona funti. Ja se ne bih razbacivao milionima u priči o vrednosti Zvezde ili Partizana, ali vidim da je privatizacija sve bliža. Naša dva najveća kluba su brendovi koji imaju istoriju, navijače. Sve ostalo je pod znakom pitanja, uključujući potencijal lige, infrastrukturu, dugovanja.

Večiti rivali su brendovi kod kojih je sve pod znakom pitanja - potencijal lige, infrastruktura, dugovanja.

Kako doživljavate odlučnost države da promeni sistem finansiranja u sportu?

- Nije u redu da klubovi dobijaju novac od poreskih obveznika. Nije to fer ni prema državi ni prema građanima. Država treba da vodi računa o tome ko će da kupi klub, da to bude neko ko ima uspeha i rezultat u poslovanju. Ako treba i da ima svog predstavnika u rukovodstvu, ali moraju da se znaju prava i obaveze. Sve se svodi na red i zakon. Svi moraju da se uklope u sistem, da znaju šta mogu, a šta ne. Naravno, i zakon mora da bude rigorozniji.

Da li je neko kontaktirao s vama u poslednje vreme iz Srbije po pitanju privatizacije?

- Bilo je nekih laganih priča na tu temu. Moja situacija je jasna, još uvek sam stoprocentni vlasnik Šefild venzdeja i jako teško bih sad mogao da se uključim u tu priču u Srbiji.

Za koji oblik privatizacije mislite da bi funkcionisao u Srbiji?

- Ja mogu samo da pričam iz ličnog iskustva. Imam primer iz Francuske, gde sam svojevremeno bio vlasnik Nice 70 posto, a 30 posto država, odnosno grad. Svi klubovi su i danas tako organizovani u Francuskoj, većinski procenat od 70 odsto pripada privatnom licu ili kompaniji. U mom slučaju, grad je davao podršku za omladinsku školu, obezbeđivao terene za trening, smeštaj. Dobar primer trenutno iz okruženja je Rijeka.

Kakav je vlasnik potreban Crvenoj zvezdi ili Partizanu?

- Klub će uvek biti u vlasništvu navijača, to sam rekao i mojim navijačima. Rekao sam im da se nisam rodio u Šefildu, kao i da neću umreti u njemu, ali da moraju da mi daju vreme i da imaju strpljenja za rezultate. Vlasnik kluba treba da ima beneficije, ali mora da ima odgovornost, finansijsku, moralnu, svaku drugu. Tako je svuda, pa bi tako moralo da bude i u Srbiji.

To znači da plata ne bi smela da kasni?

- To pitanje ne bi smelo ni da se postavlja. U Šefildu imam između 150 i 160 zaposlenih, u samom menadžmentu 30-tak. Sa sportskim sektorom u pitanju je oko 250 ljudi, koji hrane svoje porodice. Plate moraju da budu na vreme, jer da nije tako u Engleskoj bi odmah nastali problemi, odnosno sankcije i za klub i za mene kao vlasnika.

Kako je škotski velikan Rendžers dozvolio luksuz pre dve godine da bude izbačen u četvrtu ligu?

- Rendžers je greška koju drugi plaćaju. Čovek je kupio klub tako što je prodao sve prihode unapred deset godina. To je bilo nelegalno i zato je Rendžers doživeo finansijski krah.

Komentari / 0

Ostavite komentar