Kako se kradu glasovi na izborima

Kupovina i krađa izbora je veoma komplikovan i zahtjevan projekat.

Bosna i Hercegovina 30.08.2014 | 10:55
Kako se kradu glasovi na izborima

Jer uključuje mnogo ljudi i uvijek je problem da se spriječi odliv informacija. Tako su izbori samo jedna velika pijaca nakupaca koji, pored na stranačkim događajima, šatori, hrana, bine, pjevaljke, majice, zastave i slično, zarađuju i na glasovima. Evo jedan dio krađe i manipulacije sa izbornim rezultatima koji izdvajamo:

- Kad god kasne rezultati više od dva sata s biračkog mjesta ili iz opštinske izborne komisije, u pitanju je krađa ili kupovina.

- Svako kašnjenje preliminarnih rezultata iz centralnog izbornog tijela, nakon svanuća, znak je manipulacija.

- Svaka krađa, kupovina ili bilo koja značajnija manipulacija, znak je slabosti stranaka koje učestvuju na izborima. Znak je njihove loše organizacije ili nedovoljno opredijeljene i provjerene mreže aktivista.

- Nema borbe protiv toga. Jer to je jedna od izraslina trajnih osobina društva i ljudi.

Postoji nekoliko ustaljenih tehnologija krađe i kupovine glasova.

PRODAJA MJESTA U BIRAČKIM ODBORIMA - Čitav niz nebitnih stranaka postoji i idu na izbore radi prodaje mjesta u biračkim odborima. To je slabost ovdašnjeg zakonodavstva. Prodajom mjesta daju se mnoge povoljnosti i mogućnosti strankama koje su osposobljene za krađu i kupovinu. U malim mjestima gdje svako svakoga zna dovoljno je samo pogledati imena i pezimena onih koji su na spiskovima tih stranaka i sve vam se samo kaže. Moraš biti talentovano glup da vjeruješ kako SNSD ili tamo neka srpska stranka imaju u svojim redovima pokrivene žene u biračkim odborima.

UPIS PREFERENCIJALA - To amateri samo tako zovu. Stvari stoje prostije. Radi se o tajnom dogovoru svih članova Biračkog odbora koji, kada se prebroje listići za stranke, svako dobije listiće svoje stranke i upisuje krstiće za one stranačke kandidate za koje su dali obećanje ili dobili pare. To nije krađa glasova između stranaka već krađa glasova unutar stranaka. Zbog ovog procesa rezultati kasne u opštinsku Izbornu komisiju i u CIK.

BUGARSKI VOZ - Bugarski voz je proces u kojem je potrebno prethodno otuđiti, ukrasti, jedan prazan glasački listić. Ili imati falsifikat koji se neće uočiti, što je manje vjerovatno. Onda se taj listić popunjava u interesu određene stranke i kandidata i daje glasaču koji ga samo ubacuje u kutiju a iznosi prazan. Prazan listić se, od strane lopovske inženjerije, opet popunjava i daje sljedećem. I tako do zatvaranja birališta, odnosno do broja birača koje kontrolišeš. Bugarski voz je znak da neko ili stranka kontroliše određeni broj birača na biračkom mjestu. To mogu biti razni načini kontrole, od finansijskih, rodbinskih, ideoloških, interesnih do kriminalnih, prijetećih i ucjenjivačkih.
Bugarski voz je tek kontrola tog procesa koji je već unaprijed obavljen. Suština krađe samo je u krađi jednog praznog listića.

LAŽNI IZVJEŠTAJ SA BIRAČKIH MJESTA - To je proces koji takođe podrazumijeva konsenzus svih članova Biračkog odbora. Bez obzira kakav je rezultat, u izvještaju se upisuju dogovorene i doplaćene brojke. Bitno je da korekcija nije previše očigledna jer bi to moglo izazvati dodatno brojanje, negdje na nekom udaljenom mjestu što bi razotkrilo cijeli proces.

LAŽNI IZVJEŠTAJ IZ OPŠTINSKE IZBORNE KOMISIJE (OIK) - To je preveliki zalogaj. Ali je
moguće i dešavalo se u pojedinim opštinama USK i postoje uvijek sumnje da će se dešavati i na ovim višestranačkim državnim oktobarskim izborima. Pretežno su to veze i dogovori sa nekim u glavnom biračkom tijelu zemlje BiH.

KUPOVINA POJEDINAČNIH GLASOVA - To je proces od birača do birača. Pri čemu se rijetko pare daju unaprijed već se traži neki dokaz, snimak mobilnim telefonom, određena boja olovke, što će registrovati član Biračkog odbora i slično.

Nešto slično radi se posredstvom Opštine ili nekog kantonalnog ministratva a najčešće kroz ministrstvo za pitanje boraca gdje se kroz socijalnu kartu kupuju glasovi, najčešće su to nezaposlene ili socijalno ugrožene osobe koji su kao takvi i najvjerniji glasači. U ovom slučaju novac se daje unaprijed obzirom da se radi o državnom novcu. Uslov je da donesete potvrdu iz mjesne zajednice kao socijalno ugrožene osobe što vrijedi za Opštine ili ispune već pripremljen formular što vrijedi
kod davaoca sredstava nekog od ministarstava u najčešćem slučaju je angažovano ministrstva za pitanje boraca.

Dovoljno je da obećate da ćete glasati za preporučenu političku stranku i lova državnog novca prethodno pripremljenog ''za te namjene'' je tu. Najčešća cijena takvog kupljenog ili obećanog glasa je 100 KM po osobi iz jednog porodičnog punoljetnog domaćinstva.

KUPOVINA GRUPNIH GLASOVA - To rade seoske lole i druge Kabadahije koji se često nazivaju Vođama mišljenja i drugim lirskim nadimcima. Vođa mišljenja uzima pare i garantuje sto, dvjesto, tristo, glasova. U pravilu, to obećanje se ispunjava a poslije glasanja se dijeli novac. Niko se pretjerano ne raspituje kako se to ostvaruje ali je bitno da se zainteresovani obraćaju onima koji su već provjereni, koji garantuju i koji za svake izbore glasove mogu prodavati drugom kupcu. Cijena
takvog glasa kod Kabadahije kreće se od 50 do 100 KM.

VREĆE - O tome ne treba da se razglaba. Tu je sve moguće.

IZUZIMANjE LIČNIH KARATA - Dan prije izbora pojedinci, učesnici u krađi i kupovini, pokupe lične karte od birača s određenog biračkog mjesta. Vlasnici se neće ni pojaviti na biračkim mjestima a „glasanje" će se obaviti u okviru dogovora unutar Biračkog odbora. Izuzimanje ličnih karata podrazumijeva neki kupoprodajni aranžman, a najčešće je cijena do sad bila 50 KM.

GLASOVI MRTVIH - Neažurni birački spiskovi i neprecizna evidencija stranačkih članova omogućuju stranci koja vlada Biračkim odborom da u svoje glasove, na preostalim listićima, ubacuje i glasove mrtvih i odseljenih.

DISPERZIVNOST BIRAČKOG ODBORA - Svaki član Biračkog odbora sarađuje sa onima koji mu, u okviru stranke, nude najbolje uslove. To znači da mogu da se glasovi prodaju unutar opštine ili unutar izborne jednice, u našem slučaju sve izborne jedinice su slične na cijelom području USK.

IMENOVANjE SVOJIH POSMATRAČA - Često lokalni moćnici u strankama zahtijevaju da oni,
za svog kandidata i slično, postavljaju posmatrače na biračkim mjestima. To su u pravilu levati koji pojma nemaju i koji za neke male pare od 100 do 200 KM budu zadovoljni, obave taj posao a da i ne znaju čemu su prisustvovali.

JOŠ BEZBROJ NAČINA - Registrovano je više od osamdeset načina krađe glasova. Ali mnogi od tih načina zavise od uslova konkretne izborne jedinice ili grada.

Međutim, prije nego što se odlučite za izbore kao birač, posmatrač, simpatizer ili kandidat na listi, baviti se nečasnim i kriminalnim radnjama s ciljem lopovskog pribavljanja glasova nekoj od stranaka, treba da imate na umu ako ste u biračkom odboru ili posmatrač da će vas na ovim oktobarskim izborima uvijek neko pratiti, možda snimati vaš govor, slikati vaš rad i zapamtite da niste sami u tom postupku rada biračkih odbora i posmatrača. Nemojte sebi dozvoliti sudski progon, jer oni za koje ste odradili posao za novac dići će ruke od vas jer vi njima više ne trebate.

Zapamtite svako falsificiranje ili na bilo koji način namještanja izbora i izbornih rezultata je krivično djelo, koje po zakonu i ove nakaradno društveno uređene i klerofašističke zemlje BiH sa sobom nosi rigorozne mjere i određene sankcije.

Kancelarija za istraživanje “Sove Krajine”

29. Avgusta 2014.

Izvor: LjutaKrajina.net

Komentari / 26

Ostavite komentar
Name

Kamere protiv zloupotreba

30.08.2014 09:07

Treba napraviti tako da glasačka mjesta budu pokrivena kamerama.

ODGOVORITE
Name

glasac

30.08.2014 09:07

Demokratski zar ne?

ODGOVORITE
Name

clan birackog odbora

30.08.2014 09:12

Preko clana OIK u Trebinju M.CURICA je Luka Petrovic pokrao lokalne izbore u Trebinju 2012 godine i srusio DobroslavaCuka koji to i ne zna.Kupili su bili sve clanove birackih odbora od malih stranaka i dopisali glasove.Isto ce pokusati i za ove izbore.Nagrada je posao za Curica u hidrocentrali HET,direktorsko mjesto.

ODGOVORITE
Name

Md

30.08.2014 09:13

Biracki odbor se kupii to je to.

ODGOVORITE
Name

Kamere protiv zloupotreba

30.08.2014 09:13

I ne samo da glasačka mjesta treba pokriti kamerama, već ugraditi kamere i na glasačke kutije, tako da kamera cijelo vrijeme prati glasačke listiće, da li neko prilazi glasačkoj kutiji i kako joj prilazi,i naravno kamere prilikom brojanja glasačkih listića, kako na biračkim mjestima tako i poslije u centru za brojanje.

ODGOVORITE
Name

borac rs

30.08.2014 09:16

licno saznanje o kradji glasove je jadna istina moj prijatelj je ucstvovao na prebrojavanju i kaze:ako vidimo da nam ne odgovara dodamo jos jedan glas cime listic pravimo nevazecim ucestvovao sam u prebrojavanju glasova nakon rata i moj zahtjev je bio:NIKO OD BROJACA GLASOVA NESMIJE POSJEDOVATI PRIBOR ZA PISANJE i bilo je kako je narod htjeo olovka je nelegajno oruzje na izborima zato molim sve one koji se sprmaju za ove izbore koji su zivotno vazni za ovaj narod da ovo uvaze.USLOVNO AKO IH INTERESUJE ISTINA

ODGOVORITE
Name

ZA ADMINISTRACIJU SAJTA-ODLIČAN TEKST

30.08.2014 09:24

субота, 30. август 2014. Током предизборне кампање у РС, Београд не жели отворено да подржи никога, јер уколико тај неко изгуби изборе то може направити само додатне проблеме у односима са РС, каже за ДW Бранко Радун. Изјава српског премијера Александра Вучича како се Београд неће мешати у предизборне активности у Републици Српској (РС), и да неће подржати ниједну страну, није била предмет пажљивих политичких анализа. Углавном се само забележила изјава премијера Вучића да ће Србија поштовати народну вољу, без икакве подршке било којем кандидату. Такође се преносе изјаве председника РС Милорада Додика да он такву подршку није ни очекивао, и његове тврдње да “оријентација неутралности државног врха Србије по питању избора у БиХ нама у потпуности одговара”. Какве год ко закључке извлачио након ових изјава, сигурно је да садашни став државног врха Србије прилично одудара од некадашње праксе. Бивши председник Србије Борис Тадић и Милорад Додик имали су традицију активне узајамне подршке у предизборним кампањама, и отворено су изражавали подршку један другом за победу. А у паузама избора су се забављали заједничким дружењем на спортским утакмицама и другим приредбама. Додик (ни)је пуштен низ воду? Политички аналитичар Бранко Радун сматра да је добро што ће та пракса сада бити прекинута. “Тај однос Тадића и Додика је био нешто од чега су само њих двојица имали користи, а од тога није било никакве користи за Републику Српску, оцењује Радун. То је била политика ‘ја теби ти мени', која се базирала на њиховим страначким потребама и маркетингу, и где су њих двојица један другом чинили неке услуге. Можда ће неко имати примедби на однос садашње власти према Додику и РС, али чињеница је да су сада ти односи резултирали са много више конкретних активности, од којих ће можда неку корист видети и сами грађани”. Бранко Радун каже за ДW да је читава прича о томе како је Додик сада напуштен од Београда и пуштен низ воду пренадувана. Сада свако ову ситуацију посматра из свог угла, онако како њему одговара, примећује Радун. “Они које Додик нервира у међународној заједници сада су задовољни, јер је он наводно изгубио подршку Београда. Наравно да ће и сарајевска јавност бити задовољна, и да ће сада спиновати читаву причу, јер сматрају да ће лакше изаћи на крај са неким другим уместо Додика”. Преувеличавање српског става Јасно је да би многи волели да виде леђа Додику, и зато сада овакве реакције на Вучићеву изјаву, али ја морам да кажем да су односи Београда и Бањалуке сада далеко бољи него пре годину дана, скреће пажњу Радун. Уосталом, да је Београд дигао руке од Додика то би било праћено неком негативном медијском кампањом против њега у српским медијима; тога нема, и зато мислим да је ово преувеличавање једног неутралног става Србије, који је по мом мишљену добар, јер показује да Србије не жели да се упушта у страначку борбу у РС, каже Радун. “Мислим да овакав став не може нанети неку политичку штету Александару Вучићу, примећује Радун. Да би му то нанело неку политички штету ви бисте морали да имате неке медије, као и опозицију, који би могли да експлоатишу такав његов став, и да га представе као неку издају српских националних интереса. Како ни тога нема, мислим да он од овога неће имати неке политичке штете”, каже Радун. (Не)видљиво дистанцирање Неутралан став српског премијера према изборима у РС је део неке европске приче, где се једноставно не жели ни на који начин угрозити европски пут Србије, оцењује за ДW Александар Попов, директор Центра за регионализам. Онако како се то радило у време власти Бориса Тадића свакако није могло допринети нормализацији односа између Београда и Сарајева. Међутим, ипак је приметно да то дистанцирање није баш превише видљиво, напомиње Попов. Наиме, ако се погледа мало уназад, видећемо да је било доста сусрета челника РС и Србије, па и заједничких седница владе. Али, у сваком случају се види један далеко резервисанији став руководства Србије према самом Милораду Додику, сматра Попов. Исплатива политика Београда? Свака политика носи ризике, па и овакав став Александра Вучића, каже Попов одговарајући на питање колико оваква политика може донети политичких проблема Вучићу, и оптужбе да ради против српских интереса. “Ја мислим да је била грешка претходне власти демократа што су водили политику приближавања Европи, али и подилажења том јаче национално обојеном бирачком телу, напомиње Попов. Стога мислим да, без обзира на критике регионалне политике садашње власти напредњака, она ипак мора да остане конзистетна, и да на дужи рок може донети добре резултате и да ће се исплатити”, сматра Попов. Београд ближи од Москве Постоје такође оцене да се Милорад Додик осећа охрабрено подршком коју добија из Москве, али и да је то разлог зашто су се српске власти одлучила за овакав став према Додику; наиме, претпоставља се да би свако даље сврставање уз Москву било додатно иритирање западних партнера Србије. “За политичаре у РС је ипак важно како се Србија поставља према њима, наводи Попов. Сигурно за тамошње политичаре није добро уколико грађани примети да се Београд дистанцира од појединих политичара. Мислим да то има већи значај од неке подршке из Русије. Јер, ипак, Москва је далеко а Београд је далеко ближи, каже Попов. Политичка судбина Милорада Додика ће ипак највише зависити од тамошњих бирача, и од тога шта је урађено за грађане Републике Српске, каже Попов, а ипак мање од Београда. Мислим да је Милорад Додик и даље јака политичка личност у РС, каже са друге стране Радун, и да је могуће да му нека посебна помоћ Београда и није потребна. Београд у сваком случају не жели отворено да подржи никога, јер уколико тај неко изгуби изборе то може направити само додатне проблеме у односима са РС, напомиње Радун. (Дојче веле)

ODGOVORITE
Name

alex80

30.08.2014 09:30

Birački odbori su ključ i ako to opozicija ne bude shvatila, gotovo je.

ODGOVORITE
Name

krupa na vrbasu

30.08.2014 09:35

Dodjite kod nas na obuku kako se kradu glasovi.

ODGOVORITE
Name

Mitar

30.08.2014 09:40

Ima još metoda najvišu laž i prevaru prave se u samom cik-u fol nekih glasova iz odsustva tu se radi po principu ko da više ili za nekoga ko je njima u interesu.

ODGOVORITE
Name

kara novac

30.08.2014 09:44

VUKSAN BOSKO SEOSKI DJILKOS POLICIJSKI KURSADZIJA ZA SVAKE IZBORE UZME DO 50 000 KM OD SNSD I ONDA HVATA NASE MJESTANE I OBECAVA BICE VODA ASFALT RASVJETA ITD A KOJI IMAJU SVOJE MISLJENJE NJIH PLATI 10 20 50 KM A NAJUPORNIJE 100 200 KM JA OD NJEGA VEC DVA PUTA SAM DOBIO PO 200 KM I OPET SAM GLASAO ZA KOGA SAM JA HTIO POZ NARODE UZMITE LOVU A GLASJTE PO SVOM UBJEDZENJU A LOVA JE SVAKAKO POKRADENA OD NAS

ODGOVORITE
Name

GORAN VRS

30.08.2014 09:55

Dragi ljudi nemate potrebe nagadjati samo pitajte Dodika i svitu oko njega.

ODGOVORITE
Name

Aleksandar

30.08.2014 09:55

SNSD najbolje poznaje kako se kradu glasovi. A to je detaljno objasnio i njihov dojucerasnji sekretar stranke Rajko Vasic na svom blogu. Tako da najvise primjena ovih gore navedenih metoda mozemo ocekivati upravo od njih

ODGOVORITE
Name

se

30.08.2014 09:55

Nije moguce da se kradu glasovi :)

ODGOVORITE
Name

ДрАган

30.08.2014 09:57

Бирачки одбори су улазница за крађу избора и сви су се разлетили да купе и убаце своје људе у БО. Чавићев НДП је отишао корак даље и на територији ФБиХ препустио своја мјеста у БО ХДЗ а ови њима своја у РС. Ако у БО одбору има само један частан човјек нема ништа од крађе!

ODGOVORITE
Name

boki

30.08.2014 10:04

Eee dragi moj jadni i izmanipulisani narode to vam je dokaz sta znaci NATO pa i UN i sve ostale visoko rangirane institucije koje kroje nejakima njihov i onako jadan zivot. A nisu ni religije bolje i one su postale leglo zla i produzena ruka tih neprijateljski institucija pogledajte u svojoj najblizoj okolini s kime takozvani bogomolitvenici sjede u prvim redovima umjesto da se bave Bozijim poslovima. Oni grade sebi firme i svetska auta a bas ih briga za narod jedva cekaju da neko umre pa da bilo sta uzmu od i onako ojadjene familije. O bilo kom narodu da se radi puno vas molim molite se Bogu i u dusi a ne samo na mjetima gdje neko gleda i da idete tamo gdje neko ocekuje da i ono jedino novca od vas izvuce.

ODGOVORITE
Name

Oko sokolovo

30.08.2014 10:04

Mi smo takvi, ne možemo se natjerati biti ništa drugo, i to je to.

ODGOVORITE
Name

Semberac

30.08.2014 11:22

OVIH DANA SU ZAPOSLENI U ELEKTROBIJELJINI, POŠTI, FONDOVIMA I DRUGIM PREDUZEĆIMA NA REPUBLIČKOM NIVOU, DOBILI OBRAZAC I OBAVEZNI SU DA OBEZBJEDE NAJMANJE 7 NEOPREDJELJNIH BIRAČA, UZ NAVOĐENJE ADRESE, TELEFONA, A DA ISTI NISU ČLANOVI PORODICE. TREBA SAMO DA VIDITE JADNIKE. ALI NI TO NEĆE POMOĆI BAJA.

ODGOVORITE
Name

Sumnjivo

30.08.2014 11:41

Ljudi, pa svi smo svjesni da se kod nas kupuju i prodaju glasovi... To radi i snsd i sds... Svi znate da buduci pripravnici moraju da nadju 50 ljudi, koji ce da daju br licne karte i potpis i onda nasi politicari zajedno popuniavaju listice... Zato pozivam sve ljude, da izadju na izbore i daju glas za svoga favorita ili da ucine glasacki listic nevazecim, jer ce nasi ljudi u politici da popune prazan listic u nase ime

ODGOVORITE
Name

Marija

30.08.2014 13:16

Svake izborne godine prica se ponavlja,vec poznate kradje i razne manipulacije!

ODGOVORITE
Name

Sumnjovo

30.08.2014 14:29

Re semberac 7 nije nista, u Bobaru moras da skupis 50 ljudi koji ce da glasaju za snsd da bi bio primljen

ODGOVORITE
Name

Iskustvo

30.08.2014 16:24

U Samcu za lokalne izbore pobijedi SDS, a nakon 7 dana dodju vrece iz inostranstva- taman koliko treba- pa pobijedi SNSD! Tako da im iskustvo ne nedostaje!

ODGOVORITE
Name

Policijska zaštita

30.08.2014 17:03

Još gore i jadnije od izbornih krađa je i to što niko neodgovara. Evo konkretan primjer-u opštini I.N.Sarajevo na lokalnim izborima 2012.god. odbornik te opštine Šešelj Dejan je za sebe i svoju stranku SNSD ukrao više stotina glasova,to je odmah nakon izbora prijavljeno policiji,prikupljen je veliki broj dokaza o tome ali krivične prijave ni do danas nema. Šta mislite zašto?... Pa to su Bajini ljudi!

ODGOVORITE
Name

Matrix

30.08.2014 21:01

Ekskluzivno!!! Merkelova u Berlinu rekla da Dodik mora ostati na čelu RS! Njemačka će podržati formiranje trećeg entiteta u BIH! To će podržati i Srbija i Hrvatska kao potpisnice i garanti Dejtona! Sve to zbog radikalizacije islama u BiH i šire na Balkanu! A sljedeće godine počinje ozbiljan rat u Turskoj između Turaka i Kurda! Znam da je ovo vrlo depresivan scenario (naročito za one koji mrze Dodika) ali sve će biti ovako. Eto živi bili pa vidjeli.

ODGOVORITE
Name

Janko

30.08.2014 21:21

I SNSD i SDS uzimaju biracke odbore od malih stranaka, pogotovo onih koji nisu srpske. Iyti su i kedni i drugi. Jaxni mi.

ODGOVORITE
Name

Dobrinjac

31.08.2014 09:17

U Istočnoj Ilidži pojedini godinama preko svojih kabadahija plaćaju 50KM.

ODGOVORITE